Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Czy to już jest cukrzyca?


Na cukrzycę choruje około 3 mln Polaków. Duża grupa w ogóle nie wie, że choruje. Co roku w Polsce umiera z powodu cukrzycy więcej osób niż spośród chorych na raka. Leczenie powikłań kosztuje budżet państwa 9 mld zł rocznie. Nieleczona cukrzyca daje bardzo poważne powikłania. Zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek wymagająca dializ lub przeszczepów, utrata wzroku, amputacje kończyn dolnych.


Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi (hipoglikemia). Charakteryzuje ją nieprawidłowa przemiana cukrów, białek i tłuszczów. Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który jest konieczny do przenoszenia glukozy (cukru) z krwi do komórek organizmu, gdzie jest ona wykorzystywana do produkcji energii. Gdy w organizmie brakuje insuliny lub działa ona nieprawidłowo, poziom glukozy we krwi wzrasta. Dzieje się to wtedy, gdy glukoza samodzielnie nie jest w stanie przedostać się do wnętrza komórek w wystarczającej ilości. 

Kto choruje na cukrzycę typu 2?

Przeważnie ludzie w starszym i podeszłym wieku, choć zdarza się, że zapadają na nią również ludzie młodzi. Największą ilość zachorowań na cukrzycę typu 2 notuje się u ludzi, którzy przekroczyli 60 rok życia. Częściej chorują kobiety. Zapadalność na cukrzycę wśród kobiet wzrasta w okresie menopauzy, zwłaszcza między 45 a 55 rokiem życia. Cukrzyca typu 2 dopada częściej ludzi z nadwagą i otyłością, prowadzących mało aktywny tryb życia. Bywają wyjątki. Szczupli też chorują na cukrzycę typu 2. Chorobę rozpoznaje się w badaniu krwi na podstawie wysokiego stężenia glukozy we krwi. 

Jak rozpoznaje się cukrzycę ?

Cukrzycę rozpoznaje się na podstawie objawów choroby lub wyników badań laboratoryjnych. Zwykle objawy nie występują albo są niezauważalne dla chorego. W takich przypadkach cukrzycę rozpoznaje się przypadkowo, najczęściej w trakcie badań okresowych lub profilaktycznych. Dlatego warto korzystać z badań przesiewowych, chociażby z tych organizowanych podczas spotkań diabetyków, obchodów Dnia Diabetyka, toruńskich targów Diabetica Expo. Jeśli podczas takich badań stwierdzi się typowe objawy cukrzycy - we krwi pobranej o dowolnej porze dnia poziom glikemii wyniesie 11,1 mmol/l (200 mg%), trzeba zgłosić się do diabetologa.

Typowe objawy cukrzycy:

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF