Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Czy wiesz, że...


Czy wiesz, że...


Gorąca herbata z plasterkiem topinambura lepiej smakuje niż z plasterkiem cytryny, dlatego bulwy tej rośliny bywają nazywane cytrusami północy. Swoją nazwę topinambur zawdzięcza Indianom z plemienia Tupinamba, zamieszkującym Amerykę Północną, którzy migrowali po kontynencie w poszukiwaniu nieśmiertelności. Słonecznik bulwiasty ma wiele nazw, m.in. Jerusalem Artichoke, „kanadyjski ziemniak“, gruszka ziemniaczana, karczoch jerozolimski. Topinambur w diecie diabetyków – w przeciwieństwie do ziemniaków jest szczególnie zalecany ze względu na tolerowaną przez tę grupę chorych inulinę, będącą odpowiednikiem skrobi w ziemniakach. Topinambur nie zawiera skrobi.

Jaki miód?

 • Alergie, katar sienny – miód wielokwiatowy, pochodzący z nektaru różnych kwiatów. Najlepiej z okolic zamieszkania osoby z alergią.
 • Nadkwasota żołądka, zaburzenia przewodu pokarmowego, nerek i dróg moczowych – miód akacjowy.
 • Przeziębienia, stany niepokoju – miód lipowy. Działa uspakajająco i antyseptycznie.
 • Schorzenia na tle miażdżycowym, dieta antynowotworowa – miód gryczany. Zawiera znaczną ilość magnezu, polecany na zrastanie się kości po złamaniach.
 • Choroby żołądka, zaburzenia trawienia, choroby jelit, nerek i dróg moczowych oraz choroby wątroby – miód mniszkowy.
 • Schorzenia oskrzeli, zatok, kaszel, przeziębienie – miód malinowy. Działa rozgrzewająco i kojąco. Skuteczny w stanach osłabienia.
 • Schorzenia mięśnia sercowego – miód rzepakowy.
 • Zaburzenia dróg moczowych i gruczołu krokowego (prostaty) – miód wrzosowy. Profilaktycznie zalecany panom po trzydziestce.
 • Schorzenia górnych dróg oddechowych – miód spadziowy z drzew liściastych. Anemia, rekonwalescenci po ciężkich chorobach, operacjach, nerwice serca, miażdżyca, przeziębienie.
 • Choroby układu oddechowego, zaparcia – miód spadziowy z drzew iglastych. Posiada właściwości antyseptyczne.
 • Przewlekłe stany zapalne nerek, moczopędny, przeciwzapalny – miód bławatkowy.

Herbata w pigułce

Nawet najobfitsza kolacja popita z sokiem z cytryny nie będzie długo zalegać w żołądku. Chrypkę i drapanie w gardle można wyleczyć płukając je sokiem z buraka ćwikłowego z odrobiną octu lub soku z cytryny.

Zespół indyjskich naukowców ze stanu Assam wymyślił herbatę w pigułce, którą można żuć jak gumę lub ssać pod językiem. Daje taki sam efekt orzeźwiający jak wypicie filiżanki tego napoju. Tabletkę można też rozpuścić w wodzie i otrzymać herbatę. Pigułka ma dwa smaki: czarnej lub zielonej herbaty. Wynalazcy mają nadzieję, że pigułka herbaciana podbije świat.


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF