Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

CO PISZĄ INNI


Dieta po rzuceniu palenia


Co najbardziej niepokoi palacza, który rzucił nałóg? Oczywiście przybranie na wadze z powodu rzucenia palenia. Efektom ubocznym pomoże zapobiec odpowiednia dieta.


Palacze najczęściej sięgają po papierosa, aby odreagować stres. Palą również wtedy, gdy nie mają czasu na posiłek. Od dawna wiadomo, że substancje nikotynowe zagłuszają apetyt i upośledzają zmysły węchu i smaku - odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności podczas jedzenia.

Pij inaczej

Naturalne jest też to, że większość byłych palaczy po wygranej walce z nałogiem zaczyna na nowo odkrywać smaki i zapach, a hamowany do tej pory apetyt zaczyna nadrabiać zaległości.

Nikotyna wspomaga przemianę materii, więc gdy wyeliminuje się ją z organizmu, a wolna od nałogu osoba nie uprawia sportu, przemiana materii spowalnia. Co należy zrobić po rzuceniu palenia by nie przytyć?

  • Po pierwsze, należy zdetoksykować organizm - w tym celu pij dziennie minimum 2 litry wody mineralnej ze świeżym sokiem z cytryny. Ponadto zacznij się ruszać, uprawiaj sport minimum 3 razy w tygodniu po godzinie.
  • Odstaw kawę, która odwadnia i wypłukuje mikroelementy. Najlepiej zastąp ją zieloną herbatą. Najcenniejsze jest drugie i trzecie parzenie (listki zalewamy wodą około 70 st. C.
  • Nawyk sięgania po papierosa i trzymania go w palcach często zastępują kaloryczne słone paluszki, chipsy lub batoniki. W razie takiej potrzeby zawsze miej przy sobie pokrojone surowe warzywa, które są mało kaloryczne, dostarczą witamin i soli mineralnych oraz błonnika.

...


...pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF