Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Problem stopy cukrzycowej


Do lekarza i fizjoterapeuty


Postępowanie w leczeniu stopy cukrzycowej musi być wielokierunkowe. Wymaga od pacjenta zdyscyplinowania i cierpliwości. Różne ćwiczenia i metody fizjoterapii od dawna stosowane są w leczeniu cukrzycy i jej powikłań.


Dotyczy to także leczenia zespołu stopy cukrzycowej. O sposobach i intensywności ćwiczeń decydują w ścisłym porozumieniu lekarz i fizjoterapeuta. Rehabilitacjia chorych leczonych z powodu niewydolności naczyń obwodowych, wywołanej angiopatią cukrzycową, powinna być działaniem kompleksowym, wynikającym ze współpracy wielu specjalistów.

Ćwiczenia z pacjentem - w szpitalu i po

Gdy pacjent przebywa w szpitalu, np. w celu leczenia owrzodzeń i ran stopy cukrzycowej czy po amputacji stopy, fizjoterapeuta rozpoczyna z nim pracę na zlecenie lekarza prowadzącego, uwzględniając rozpoznanie, ogólny stan zdrowia chorego, stan ukrwienia obwodowego kończyn, ewentualne powikłania i przeciwwskazania. Następnie ustala indywidualny program rehabilitacji, który zależy od metody leczenia zachowawczego i chirurgicznego. Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną niedokrwienia nóg jest miażdżyca tętnic To skutek zmian metabolicznych, w tym cukrzycowych, które prowadzą do zwężenia lub całkowitego zamknięcia dużych naczyń tętniczych, doprowadzających krew do kończyn. Głównym objawem niedokrwienia nóg jest ból, który w miarę rozwoju choroby nasila się i z chromania przestankowego przechodzi w ból także w stanie spoczynku. W kolejnym etapie choroby skóra kończyny staje się sina i następują zmiany troficzne – martwica palców oraz owrzodzenia podudzi i stóp. W krytycznym niedokrwieniu kończyny konieczna jest amputacja. Układając program ćwiczeń po wyjściu chorego ze szpitala trzeba uwzględniać dystans oraz natężenie chromania (próba w trakcie marszu), pomiar wskaźnika kostka- ramię i inne kryteria, np. test wspięcia na palce. Ponad 80 proc. Pacjentów z cukrzycą typu 2. towarzyszy zarazem otyłość. W ich wypadku szczególne znaczenie ma kontrolowany wysiłek fizyczny. Utrata zbędnych kalorii podczas ćwiczeń w wyniku lepszego wykorzystania glukozy, w połączeniu z dietą odgrywa zasadniczą rolę w leczeniu choroby. Tętno podczas ćwiczeń nie powinno przekraczać 140/min. Powinno to być monitorowane. Równocześnie z kontrolowanymi ćwiczeniami wykorzystywać można pozytywny wpływ w leczeniu

Cukrzycy i jej powikłań różnych zabiegów z zakresu fizjoterapii.

...


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF