Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Dr Chlebus: bardzo dynamicznie rosną koszty leczenia powikłań cukrzycy typu 2.


O kosztach leczenia powikłań cukrzycy w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi dr Krzysztof Chlebus z Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Jakie są w tej chwili koszty leczenia cukrzycy typu drugiego w Polsce? Czy wiemy, jakie są koszty pośrednie i bezpośrednie?

Tak. Dysponujemy danymi z lat 2009–2013 i możemy powiedzieć, że w bardzo zachowawczym modelu koszty bezpośrednie cukrzycy wraz z jej powikłaniami zamykają się w kwocie ponad czterech miliardów dwustu milionów złotych. Natomiast jeśli dodatkowo uwzględnimy koszty pośrednie w bardzo zachowawczym modelu, to ta kwota wzrasta powyżej siedmiu miliardów złotych. Jeśli z kolei odniesiemy się nie do średniej płacy tylko do PKB, to te koszty są jeszcze większe i nawet możemy mówić z uwzględnieniem prezenteizmu o kwotach przewyższających jedenaście miliardów złotych w skali roku. Mowa tu o latach 2009–2013. Te dane wspomniane są dla roku 2012. Warto pamiętać, że mamy tendencje wzrostowe w pewnych grupach kosztów. Jeśli popatrzymy na proporcje pomiędzy kosztami cukrzycy, a kosztami powikłań dla 2012 roku, to koszty te już wzrosły z kwoty ponad ośmiuset milionów do dwóch miliardów, w przeciągu czterech lat. Mamy więc do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem. 70 procent kosztów w tej grupie to są koszty powikłań sercowonaczyniowych. W związku z tym są pewne przesłanki do twierdzenia, że w systemie ochrony zdrowia powinniśmy zmienić pewne rzeczy, czy to skutecznie leczyć, czy też przeorganizować system, albo, być może, udostępnić pewną technologię i leki umożliwiające zmniejszenie odsetka powikłań. To niesłychanie ważne, żebyśmy mówili o kosztach w kontekście jakichkolwiek zmian systemowych czy planów zmian w systemie ochrony zdrowia.

Eksperci podkreślają, że pacjenci z cukrzycą typu 2. mają ograniczony dostęp do najnowszych technologii i terapii. Czy to się przekłada na wzrost kosztów leczenia powikłań cukrzycy typu drugiego?

...


...pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF