Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

KOLEJKI DO LEKARZA


Droga na skróty


Sejm na wniosek resortu zdrowia zmienił kilka ustaw. Od nowego roku mają pomóc w skróceniu kolejek do lekarza. Pomysły ministra Arłukowicza środowisko medyczne przyjmuje z mieszanymi uczuciami. Pacjenci zdają się być nieufni.


Zmiany ustaw „zdrowotnych” wprowadzono pospiesznie, zaledwie w ciągu tygodnia. Zabrakło czasu na konsultacje z Kolegium Lekarzy Rodzinnych czy Naczelną Izbą Lekarską. Niektóre zapisy pakietu kolejkowego mogą być niezgodne z konstytucją - zdaniem Biura Analiz Sejmowych. Po prostu uchwalono to co chciało Ministerstwo Zdrowia. Chciało dobrze, ale czy wejście w życie tych ustaw od nowego roku skróci kolejki do lekarza?

Do okulisty ze skierowaniem

Po 15 latach przywraca się obowiązek wystawiania skierowań do dermatologa i okulisty. Zdaniem ministerstwa to rozwiązanie jest przywracaniem prawidłowości systemu. - Lekarz rodzinny jest od tego, aby kierować do specjalistów tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, tym bardziej że u okulisty ok. 80 procent wizyt, a u dermatologa ok. 60 procent, to wizyty jednorazowe, receptowe – twierdzi wiceminister Piotr Warczyński.

- Fakt wprowadzenia skierowań do lekarza okulisty i dermatologa niekoniecznie musi się wiązać z ograniczeniem dostępności do lekarza POZ, bowiem część problemów z jakimi zgłaszają się pacjenci może być leczona w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej – zapewnia „Pena” Wojciech Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia SP ZOZ. - Paradoksalnie może zwiększyć się dostępność dla pacjentów z cięższymi schorzeniami wymagającymi interwencji specjalisty.

Intencją wydawania skierowań do okulisty wydaje się być przeświadczenie, iż większość pacjentów udaje się do specjalisty w celu zbadania jakości widzenia. Takie podstawowe badanie może przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu.

Pakiet onkologiczny…

budzi najwięcej nadziei i zarazem kontrowersji. Ma on sprawić, że pacjenci z podejrzeniem raka będą mieli szanse szybszego wykrycia choroby i wcześniejszego rozpoczęcia leczenia. Potencjalni chorzy liczą na dobrą, wczesną diagnostykę, a część onkologów jest sceptycznie nastawiona co do Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, zwanej zieloną kartą. Ma zawierać wpisy o przeprowadzonych badaniach, już z diagnostyki wstępnej. Po rozpoznaniu stwierdzającym nowotwór pacjentem zajmie się konsylium lekarskie: oceni jakość prowadzonych procedur medycznych - badań, diagnostykę, od czego zależeć ma ilość przyznanych pieniędzy dla danej placówki. Na to też będzie wpływać rygorystyczne dotrzymywanie wyznaczonych terminów. Wydającyzieloną kartę lekarz pierwszego kontaktu będzie oceniany; NFZ wyliczy mu wskaźnik wykrywalności nowotworów. Jeśli nie osiągnie minimum wykrywalności, będzie musiał uczestniczyć w szkoleniu z zakresu wczesnego rozpoznawania nowotworów.

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF