Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Dwa oblicza jaskry


Powinniśmy okresowo badać wzrok u okulisty - nie tylko gdy potrzebujemy nowych okularów - żeby upewnić się, czy nie grozi nam jaskra.


Jaskra to jedna z najpoważniejszych chorób oczu. Nieleczona może prowadzić do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Choroba może pojawić się już u osób młodych, np. wrodzona lub dziecięca, ale ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Po czterdziestce choruje na nią 2 proc. osób, po siedemdziesiątce - już 7 do 10 proc.

O jaskrze słyszeliśmy na pewno nie raz, ale na ogół nie wiemy, co to za choroba. Może występować pod różnymi postaciami, ale jej istotą jest postępujący zanik nerwu wzrokowego, czemu towarzyszą charakterystyczne zmiany w polu widzenia. 

Kiedy się rozwija 

Zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej uszkadza nerw wzrokowy. W oku stale produkowany jest płyn, nazywany cieczą wodnistą. Oko jest zamkniętą kulą, więc by w jego wnętrzu nie narastało ciśnienie, musi odpływać z niego tyle samo cieczy wodnistej, ile jest wytwarzane. Odpływ odbywa się przez tzw. kąt przesączania, który jest wyścielony siateczką (niby kratka ściekowa w zlewie). Jeśli kąt przesączania staje się niedrożny i zbyt dużo cieczy pozostaje w oku, następuje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Gdy trwa to zbyt długo, dochodzi do uszkodzeń jaskrowych tarczy nerwu wzrokowego i w konsekwencji stopniowej, ale nieodwracalnej utraty widzenia. Zmiany jaskrowe mogą rozwijać się też przy normalnym (norma, to 10-21 mm słupa rtęci) czy nawet niskim ciśnieniu wewnątrzgałkowym, gdy wystąpią dodatkowe czynniki ryzyka, związane z niedokrwieniem nerwu wzrokowego. Mogą to być m.in. nadciśnienie czy niedociśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, arytmia serca, przebyty zawał, krwotoki czy niedokrwistość.

Udowodniono, że jaskra jest chorobą dziedziczoną, co oznacza, że bliscy krewni, to grupa potencjalnego ryzyka. U nich chorobę powinno się rozpoznawać jak najwcześniej, bo może się szybko rozwinąć.

Dwie postacie jaskry 

...


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF