Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ROZMOWA Z AUTORYTETEM


Gdy bolą nas stawy


Rozmowa z dr n. med. Joanną Makowską, specjalistą reumatologiem z Kliniki Reumatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi


Co to takiego reumatoidalne zapalenie stawów?

To przewlekła choroba zapalna dotycząca stawów i innych narządów, dawniej zwana gośćcem.

Kto jest na nią najbardziej narażony?

Choroba najczęściej dotyka kobiet i rozpoczyna się między 40. a 50. rokiem życia. Jej przyczyny nie są dokładnie poznane, ale wiemy, że pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Najlepiej poznanym czynnikiem ryzyka rozwoju RZS jest palenie papierosów, które u osób z predyspozycją genetyczną zwiększa ryzyko zachorowania 25 razy. Badacze z krajów skandynawskich oszacowali, że gdyby wszyscy mieszkańcy Szwecji i Danii przestali palić, liczba nowych przypadków RZS zmniejszyłaby się o jedną trzecią. Inne istotne czynniki ryzyka to zły stan higieniczny jamy ustnej i nieleczona paradontoza.

Jakie symptomy pozwalają rozpoznać RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów rozpoczyna się od bólu, tkliwości i obrzęków drobnych stawów rąk i stóp, później dołączają dolegliwości ze strony stawów kolanowych, biodrowych, łokciowych i barkowych. Ból jest najsilniejszy rano, towarzyszy mu uczucie zesztywnienia, które czasem utrzymuje się przez kilka godzin. W późniejszym okresie choroby mogą pojawić się powikłania ze strony innych narządów. W celu rozpoznania choroby należy wykonać podstawowe badania - podwyższone wyniki OB czy CRP (tzw. białko ostrej fazy) mogą potwierdzić zapalenie. Lekarz zleca wykonanie testów specjalistycznych, takich jak oznaczenie czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwcytrulinowych, które są markerami choroby. Czasami zleca się badania obrazowe, ale zdjęcia rentgenowskie na wczesnym etapie choroby mogą być prawidłowe, więc wtedy bardziej przydatne może być badanie USG. Należy jednak podkreślić, że ostateczne rozpoznanie stawia lekarz reumatolog po wykluczeniu innych możliwych przyczyn dolegliwości.

W jaki sposób leczy się RZS?

Celem leczenia jest uzyskanie remisji, czyli wygaszenie zmian zapalnych w stawach, ustąpienie obrzęków i dolegliwości bólowych. Im szybciej wdroży się prawidłową terapię, tym większe szanse na uzyskanie remisji. Podstawowymi lekami w terapii RZS są tak zwane leki modyfikujące przebieg choroby, np. metotreksat, leflunomid czy sulfsalazyna. To od nich zaczyna się terapię. Leki te wymagają ścisłego monitorowania i pacjent powinien mieć wykonywane systematyczne badania kontrolne, np. morfologię, badanie funkcji nerek i wątroby co 2 - 3 miesiące. Na początku choroby do leków modyfikujących dodaje się sterydy, ale po uzyskaniu poprawy powinno się z nich jak najwcześniej wycofać ze względu na działania niepożądane. W przypadku braku powodzenia terapii lub wystąpienia objawów niepożądanych pacjent może być kierowany do tzw. programów lekowych i otrzymać nowoczesne leki, tzw. leki biologiczne.

Wiele osób włącza do terapii suplementy i zioła. Czy to pomaga?

...


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF