Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ZABIEGI I LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE


Gorączka u diabetyków


Reakcja gorączkowa jest zjawiskiem filogenetycznie starym (mogącym liczyć nawet 600 milionów lat), zachowanym nie tylko u gatunków stałocieplnych.


Skłonność do występowania gorączki szczególnie nasilona u diabetyków rozpoczyna mechanizm błędnego koła. No to po kolei. Wzrost stężenia cukru we krwi upośledza mechanizmy odpornościowe i stąd właśnie w sprzyjających warunkach u tych pacjentów skłonność do infekcji, a więc gorączki. W takich okolicznościach zostają i słusznie, uruchamiane mechanizmy obronne u każdego człowieka co wprawdzie pozwala na podjęcie walki z infekcją, ale u diabetyków jakby dodatkowo i zupełnie niepotrzebnie znacznie zmniejsza siłę przebicia próbującej nieskutecznie wtedy obniżać poziom cukru we krwi zadziwionej i biegającej chaotycznie insuliny. I pomimo tych starań nie dość, że biedny, bo gorączkujący człowiek jest chory na cukrzycę, to musi ratować  się jeszcze przy pomocy dodatkowego lekowego wsparcia z zupełnie nieoczekiwaną hiperglikemią.

Gorączka

Jest to stan podwyższenia temperatury wewnętrznej ciała do poziomu przekraczającego zakres jej prawidłowych dobowych zmian przy sprawnie działającej termoregulacji ustrojowej. Pomimo subiektywizmu tej definicji potrafiono już w miarę dokładnie określić maksymalną wartość temperatury ciała, powyżej której mamy do czynienia z gorączką albo z hipertermią. Najczęstszą przyczyną gorączki są zwykle choć nie tylko wirusowe infekcje dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i układu moczowego.

Gorączka uznawana jest obecnie za fizjologiczną odpowiedź organizmu prowokowaną przez różnorodne pirogeny  egzogenne zwłaszcza wirusy, bakterie i ich toksyny, alergeny, kompleksy immunologiczne.

O złożoności mechanizmów wiodących do gorączki najlepiej świadczy wiele latających w osoczu krwi jak szalone najróżniejszych substancji takich jak monocyty i makrofagi uwalniające cytokiny pirogenne, a szczególnie interleukiny i jednakowoż inne. To właśnie one docierają do bariery krew – mózg wiążąc się ze stosownymi receptorami co prowadzi najpierw do indukcji cyklooksygenazy 2., a zaraz potem do pojawienia się w podwzgórzu właściwego pirogenu w postaci zawsze ważnej prostaglandyny E2 (PGE2). Stąd już krótka droga do wzbudzenia poprzez cykliczny AMP ośrodka termoregulacji dzięki czemu w takich okolicznościach dochodzi do celowego i potrzebnego przestawienia na wyższy poziom, tzw. punktu równowagi termicznej (set point) dla temperatury wnętrza ciała angażując w ten proces narządy efektorowe.

Ratuj się kto może

Skuteczna walka z gorączką u diabetyków oparta jest zawsze na wyrównaniu gospodarki węglowodanowej, co jednak ze względu na wspomniany mechanizm błędnego koła bywa szczególnie trudne. Póki co najskuteczniejszym jednak sposobem ścisłej kontroli gospodarki cukrowej jest intensywna insulinoterapia, a zwłaszcza ta z zastosowaniem nie tylko analogów insuliny szybkodziałających, jak i o przedłużonym działaniu. Te pierwsze insuliny oprócz działania w okresie poposiłkowym mogą też służyć do korekcji podwyższonej zawartości cukru w okresie pomiędzy posiłkami.

Natomiast co jest zrozumiałe analogi długodziałające zapewniają bardziej stabilne stężenia glukozy w ciągu całej doby. W trakcie infekcji przebiegającej z gorączką u osób chorych na cukrzycę analogi insuliny są skuteczniejsze i bardziej bezpieczne niż inne rodzaje leczenia tym bardziej iż ich stosowanie zmniejsza również ryzyko hipoglikemii. Ale jak to w życiu bywa nie ma róży bez kolców, niektóre bowiem substancje produkowane w organizmie diabetyka w trakcie trwania infekcji powodują oprócz zwiększenia zapotrzebowania na insulinę także zmniejszenie apetytu. I właśnie zmniejszona chęć do jedzenia może sprawić, że taki człowiek mając niewielkie łaknienie niejako sam sobie jako nieświadomy masochista stwarza ryzyko niedocukrzenia.

...


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF