Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Gry komputerowe lekiem na cukrzycę?


Niemieccy naukowcy zapewniają, że ich metoda leczenia cukrzycy może pomóc tysiącom chorych na całym świecie. Jeśli wyniki eksperymentu się potwierdzą, możemy mieć do czynienia z prawdziwą medyczną sensacją.

Eksperyment był prosty. 220 cukrzyków przez trzy miesiące, godzinę dziennie grało na Nintendo WE i okazało się, że badanym wyraźnie spadł i ustabilizował się poziom cukru. Na dodatek większość z nich schudła. Gdy badania powtórzono, wyniki były podobne.

Profesor Stefan Martin z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą, który przeprowadził badania twierdzi, że gry mogą być doskonałym sposobem na dodatkową aktywność. Widzi też jednak minusy: gdy badania zakończono, jedna trzecia uczestników eksperymentu przestała grać. To oznacza, że nawet pozorna łatwość tego typu ćwiczeń, wymaga od cukrzyków sporego zaparcia i samodyscypliny.

Są też inne wątpliwości. Cukrzykom mogą pomóc tylko niektóre gry komputerowe. Badania przeprowadzono przy użyciu konsoli Nintendo Wii i zręcznościowej produkcji Wii Fit. To specjalnie opracowana gra, połączona z programem służącym do poprawiania kondycji fizycznej i kształtowania sylwetki. Do gry dołączany jest specjalnie zaprojektowany kontroler, który przypomina znany z siłowni stepper. Urządzenie reaguje na nacisk, może określać położenie gracza i służyć jako waga. Gra wymuszała więc na uczestnikach eksperymentu aktywność fizyczną.

- Każda forma ruchu pomaga w leczeniu cukrzycy i jest równie ważna, co zbilansowana dieta czy regularne stosowanie leków - mówi dr Richard Eliott, brytyjski diabetolog. - To niezwykle ważne, by codzienna porcja ruchu była dla cukrzyków czymś naturalnym. Jeśli znajdziemy sobie zajęcie, które nas bawi, a przy okazji zapewnia aktywność, będzie nam o wiele łatwiej robić to regularnie. Brytyjski naukowiec w rozmowie z BBC dodaje, że dla wielu ludzi właśnie gry komputerowe mogą być doskonałym rozwiązaniem.

- Warunek jest jeden. Muszą to być gry promujące zdrowy tryb życia - mówi badacz. I dodaje, że zastosowanie gier w leczeniu cukrzycy wymaga szerszych badań, które ostatecznie potwierdzą ich skuteczność.

- Różne formy aktywności mogą być pomocne, jednak nie wiemy jeszcze, czy gry komputerowe będą skuteczne w każdym przypadku. Żeby móc stwierdzić to ze stuprocentową pewnością, trzeba zbadać ich długoterminowy wpływ na zdrowie cukrzyków - tłumaczy.


Szymon Jacyniak Źródło BBC


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF