Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Grypa czy przeziębienie?


Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na różnego rodzaje infekcje górnych dróg oddechowych. Sezon przeziębień już się rozpoczął.


Wokół nas mamy wiele osób zakatarzonych i kaszlących. Jak od różnić grypę od zwykłe go przeziębienia? Obie infekcje wywołane są przez wirusy i dotyczą górnych dróg oddechowych.

Przeziębieniem nazywamy wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych. Do głównych objawów należą kaszel, katar, ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Zwykle choroba ustępuje po 5-7 dniach. Nazwa tej choroby wzięła się z przekonania, że długo trwałe narażenie na zimno powoduje przeziębienie. Uważa się, że choroba ta dotyczy częściej osób, które śpią krócej niż 8 godzin, a tak że są narażone na ostre oziębienie stóp. Choroba ta ma łagodniejszy przebieg niż grypa i trwa krócej. Po wikłania są bardzo rzadkie, nie ma też szczepienia, które chroniło by nas przed za chorowaniem. Przeziębienie przechodzą ciężej ludzie chorzy na astmę, osoby z cukrzycą i nie wydolnością serca.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, która w większości wypadków kończy się wyzdrowieniem. Chorobę wywołują wirusy, które często zmieniają swoją budowę i właściwości, co powoduje że każdego sezonu mamy do czynienia z innym szczepem wirusa. Zdanych wynika, że w Polsce w 2008 roku od 16 do 22 listopada za notowano około 8 tysięcy zachorowań na grypę sezonową, natomiast w tym samym okresie w 2009 roku tych zachorowań było aż 90 tysięcy. Źródłem zakażenia jest chory człowiek, wydalający wirusy wraz z wydzieliną z dróg oddechowych. Wirus grypy jest bardzo zakaźny i dlatego przenoszony jest drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Grypą możemy zarazić się od osoby chorej szczególnie na początku choroby, ale chory może zakażać nawet 7-9 dni. Okres wylęgania choro by od momentu wniknięcia wirusa grypy jest krótki i wynosi 24-48 godzin.

Na infekcje wirusowe

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF