Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Higiena uzębienia


W zakres higieny jamy ustnej oprócz uzębienia, wliczamy także język, błonę śluzową i gardziel. Utrzymanie należytej higieny jamy ustnej jest nadal znaczącym problemem w skali społecznej. Jej brak może spowodować powstanie ognisk zapalnych, będących podłożem wielu chorób (reumatycznej, zapalenia wsierdzia i in.).


Cukrzyca wskutek zmniejszenia naturalnej odporności organizmu sprzyja rozwijaniu się ognisk zapalnych. Stąd konieczność przestrzegania zaleceń stomatologa.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych w celu eliminacji bakterii na dziąsłach, szyjkach zębowych i języku, chroni przyzębie przed stanem zapalnym. Rozwój bakterii stwarza ognisko zapalne, dodatkowo destabilizując cukrzycę. Zapalenie przyzębia powoduje krwawienie dziąseł, tworzenie się patologicznych „kieszonek“, stanowiących nowe ogniska zapalne i uszkodzenie więzadeł zębodołowych, powodując rozchwianie i wypadanie zębów, a następnie destrukcję i zanikanie wyrostków zębodołowych.

Szczotkujemy zęby, pamiętając o konieczności oczyszczenia - strony przylegającej do policzka i do języka, dwóch międzyzębowych (stycznych z zębem sąsiednim) i korony zęba. Należy pamiętać o obnażonych częściach szyjek zębowych, tworzących - przy niedostatecznym oczyszczeniu - płytkę nazębną. Szczotkowanie dziąseł korzystnie poprawia stan ukrwienia błony śluzowej jamy ustnej. Istotną rolę spełniają szczotki i pasty. Szczotki w przypadku krwawiących dziąseł diabetyka powinny być miękkie, należy też stosować (ostrożnie) nici stomatologiczne. Czyszczenie języka również powinno się odbywać równocześnie z myciem zębów. Dotyczy to zwłaszcza złogów (tzw. język obłożony). W ich skład wchodzi zrogowaciały, nie do końca złuszczony nabłonek, wnikające resztki pokarmów i powstające w tych warunkach ogniska bakteryjne. Higiena gardzieli dotyczy migdałków podniebiennych. Po zakończeniu tych zabiegów celowe jest przepłukanie ust i gardła środkiem lekko ściągającym i dezynfekującym - naparem lub preparatem z ziół (szałwia, rumianek) lub innym preparatem aptecznym.


mgr Sylwia Krzemińska


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF