Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Ile waży depresja


Niekontrolowane napady jedzenia mogą zdarzać się kilka razy w tygodniu. Wówczas w stosunkowo krótkim czasie osoba może zjeść nawet 30-40 tysięcy kalorii, pochłaniając wszystko, co znajdzie w domowych zapasach.


Potem z ogromnym poczuciem winy, wstydem i lękiem przed przytyciem stosuje zachowania kompensacyjne, które mają na celu zapobiec przyrostowi wagi. Do tych najbardziej destrukcyjnych należą: prowokowanie wymiotów oraz stosowanie środków przeczyszczających i odwadniających. Ponieważ wszystko to odbywa się w samotności, a cierpiące osoby (głównie kobiety) są na pierwszy rzut oka młode, piękne, często pnące się po szczeblach kariery, mało kto z ich otoczenia może się zorientować, że dzieje się coś złego. Nic więc dziwnego, że cierpiący na bulimię ukrywają swoją chorobę latami, w czasie których zbiera ona okrutne żniwo w ich ciele i psychice. W większości przypadków scenariusz jest identyczny.

Kobieta, która ma już za sobą kilka stosowanych bez większego powodzenia diet odchudzających, decyduje się na kolejną, tym razem bardziej restrykcyjną, co często oznacza po prostu głodówkę. Te drastyczne ograniczenia nawyków żywieniowych, chaos związany z rytmem posiłków w ciągu dnia, ciągłe zaabsorbowanie jedzeniem z jednoczesnym powstrzymywaniem się przed spełnieniem tego pragnienia, powodują, że uczucie głodu narasta, a obok niego niepokój, napięcie, odczuwane jest coraz większe wyczerpanie psychiczne. Prędzej czy później pojawia się napad obżarstwa, któremu towarzyszą poczucie utraty kontroli, bezradność, a potem wstyd i poczucie winy. By je złagodzić osoba sięga po metody przeciwdziałające skutkom epizodu żarłoczności. Obok wspomnianych wcześniej prowokowanych wymiotów i stosowanych środków przeczyszczających może to być także stosowanie leków tłumiących łaknienie, intensywne ćwiczenia fizyczne oraz kolejne poszczenie. W ten sposób zaczyna nakręcać się destrukcyjny cykl. Taki obraz ma także swoje drugie dno.

Problemy emocjonalne

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF