Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Jak się leczymy


Warunkiem zapisania się na wizytę u specjalisty w ramach powszechnego ubezpieczenia jest skierowanie od lekarza przyjmującego na Narodowy Fundusz Zdrowia.


Bez skierowania przyjmują specjaliści – ginekolog, onkolog, psychiatra, wenerolog, stomatolog. Od bieżącego roku trzeba mieć skierowanie również do okulisty czy dermatologa, ale pacjenci, którzy zostali wpisani do tych specjalistów do końca ubiegłego roku nie muszą dostarczać wymaganego skierowania.

Od stycznia br. pacjenci mają obowiązek dostarczenia do poradni czy szpitala oryginału skierowania i to nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania się na listę oczekujących. Jeśli tego nie uczynią, zostaną skreśleni z tej listy. Zdaniem resortu zdrowia, ma to skrócić kolejki do specjalistów, które były sztucznie wydłużane oraz wyeliminować sytuację, gdy pacjent na jedno skierowanie zapisywał się w kilku kolejkach. Jeśli zrezygnujemy z wizyty u danego specjalisty, to rejestracja ma obowiązek oddać nam oryginał skierowania, który możemy wykorzystać w innej placówce.

Skierowanie jest nadal potrzebne, gdy musimy skorzystać z leczenia szpitalnego. W tym przypadku skierowanie może wystawić prywatny gabinet lekarski, lekarz z uzdrowiska czy placówki rehabilitacyjnej, domu opieki nad przewlekle chorymi. W razie nagłego zagrożenia zdrowia i życia skierowanie nie jest konieczne.

...


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF