Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij






Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka






...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Jak sobie pomóc?


Mocz, który powstaje nieustannie w nerkach, spływa moczowodami do położonego w miednicy mniejszej pęcherza moczowego.


Wraz ze zwiększeniem się objętości moczu rośnie także napięcie mięśni pęcherza, które osiąga swoje maksimum przy objętości moczu ok. 500 ml. Wtedy właśnie pojawia się uczucie wypełniania pęcherza i może nastąpić świadomy akt oddania moczu (tzn. skurcz mięśniówki pęcherza).

Przedstawiony w uproszczeniu mechanizm oddawania moczu w istocie jest bardziej skomplikowany, kontrolowany przez układ nerwowy autonomiczny (tzn. niezależny od naszej woli). Odrębne włókna nerwowe tego układu odpowiadają za skurcz mięśniówki pęcherza, doprowadzający do wydalenia moczu. W przebiegu cukrzycy dochodzi niekiedy do uszkodzenia tych włókien nerwowych, mówimy wtedy o neuropatii autonomicznej. Częściej dotyczy to części para-sympatycznej układu autonomicznego - czego wyrazem może być gorsze odczuwanie wypełnienia moczem pęcherza, zaburzenia w oddawaniu moczu, np. wypływ strumieniem i stałe zaleganie pewnej ilości moczu w pęcherzu lub też zmiana częstości oddawania moczu (zwykle rzadsze).

W przypadku gdy zaburzenia dotyczą głównie włókien sympatycznych, pojawia się mimowolne oddawanie moczu. Konsekwencją opisanych zaburzeń jest większa częstość zakażeń dróg moczowych. Jeżeli istnieje inna, niezależna przeszkoda w oddawaniu moczu (np. przerost gruczołu krokowego), to wtedy objętość zalegającego moczu jest większa (zwykle powyżej 150 ml), zakażenia są częstsze i pacjent może mieć uczucie „pełności“ w okolicy nadłonowej. Dolegliwości te spotęgowane są szczególnie u osób obłożnie chorych.

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF