Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Wirusy lubią jesień


Jak uchronić się od przeziębienia?


Nadchodzi pora przeziębień. Można sobie radzić na różne sposoby. Bogata w witaminy dieta, ruch, sen i odpoczynek – to te najważniejsze.


Chyba każdemu z nas przynajmniej raz w roku przytrafia się przeziębienie i to niekoniecznie wtedy, gdy pogoda jest zimna i słotna. Czasem zdarza się to nawet w środku lata. Jest ciepło i słonecznie, a mimo to możemy poczuć się zaziębieni. A cóż dopiero teraz, gdy zaczną się jesienne chłody. Nazwa „zaziębienie“ jest nieco myląca. Przyczyną zaziębienia jest nie tylko wychłodzenie organizmu. U osób dorosłych w ponad 30 proc. Przypadków za przeziębienie odpowiadają wirusy, w tym szczególnie często spotykany w okresie jesienno - wiosennym wirus paragrypy.

Nie należy mylić choroby zaziębieniowej z grypą, co często zdarza się chorym. Grypa jest chorobą znacznie cięższą i obejmuje swym działaniem cały organizm, podczas gdy zaziębienie atakuje jedynie górne drogi oddechowe. Szczepienie przeciwko grypie nie uchroni nas więc od przeziębienia.

Reaguj na pierwsze objawy

Kiedy wirus zaatakuje błonę śluzową, naczynia krwionośne rozszerzają się i zwiększają swoją przepuszczalność. Następnie dochodzi do obrzęku śluzówki i zwiększenia wydzielania gruczołów. Zaczynamy odczuwać typowe objawy zaziębienia, a więc: niewysoką gorączkę, ból głowy, ból gardła, katar, zapalenie spojówek. Czasem towarzyszy temu męczący, suchy kaszel. Dla zdrowego i odpornego organizmu przeziębienie nie jest ciężką przypadłością. Przy pierwszych jego objawach wystarczy zwykle zastosować stare, sprawdzone domowe sposoby. Szczególnie godne polecenia jest wówczas picie soku z malin lub czarnego bzu, a także naparu z lipy. Pomaga wymoczenie nóg w gorącej wodzie (ale nie powinny tego robić osoby ze stopą cukrzycową) i pójście do łóżka. Można przyjmować witaminę C oraz preparaty zawierające rutynę np. Ruthinoscorbin. Skuteczne i coraz popularniejsze są też Echinacea (sok z jeżówki pospolitej) i Oscillococcinum.

Gdy do przeziębienia dojdą powikłania

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF