Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ZDROWY DAJE SIŁĘ I URODĘ


Jaki materac wybrać?


Decyzja o wyborze materaca powinna być przemyślana i świadoma. Materac nie jest jedynie częścią umeblowania sypialni. Ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego ważne jest, by wybrać taki, którego właściwości zapewnią nam zdrowy sen.

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy. O zakupie nie powinny decydować jedynie cena i wygląd. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, od materaca (jego właściwości) zależy, w jakim stanie obudzimy się rano. Nieodpowiedni materac to przyczyna niewyspania, złego samopoczucia, nawet rozdrażnienia, problemów z koncentracją oraz bólów kręgosłupa.

Na co więc zwracać uwagę kupując materac? Oto kilka wskazówek.

Sprężystość i twardość

Dobry materac nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Powinien za to przystosowywać się do kształtów ciała i dostosowywać do przybieranej pozycji. Przez wiele lat dominowała opinia, iż najlepiej spać na twardym łóżku. Tymczasem twardy materac powoduje ucisk naczyń krwionośnych, co prowadzi do skurczu i napięcia mięśni. W rezultacie osoba śpiąca na takim podłożu obudzi się zdrętwiała i może mieć poważne problemy z krążeniem. Z kolei zbyt miękki materac zapada się pod wpływem ciężaru ciała, powodując zbytnie wygięcie kręgosłupa. Wtedy przewracanie się z boku na bok jest utrudnione, a noc kończy się dokuczliwym bólem kręgosłupa.

Podparcie kręgosłupa

...


...pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF