Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Jeśli palacz jest diabetykiem


Każdy wypalony papieros podnosi poziom cukru we krwi, a połączenie nałogu palenia z cukrzycą stanowi wprost śmiertelną mieszankę.


Nikotyna zawarta w dymie papierosowym jest silną neurotoksyną, wpływającą w szczególności na układ nerwowy. Przypuszcza się, że może mieć ona działanie rakotwórcze. Również substancje pomocnicze zawarte w papierosach są szkodliwe i mogą osadzać się w układzie oddechowym, doprowadzając przy długoletnim paleniu do przewlekłego stanu zapalnego i zmniejszenia czynnościowej objętości płuc. Toksyczny wpływ na organizm jest szczególnie niebezpieczny, jeśli palacz jest diabetykiem. Badania potwierdzają, że w takim przypadku podwaja się ryzyko przedwczesnej śmierci (w porównaniu z palaczami bez cukrzycy).

Każdy wypalony papieros podnosi poziom cukru we krwi, a połączenie nałogu palenia z cukrzycą stanowi wprost śmiertelną mieszankę. Dlaczego? Trzeba wiedzieć, że wysoki poziom glukozy we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i uszkodzenia nerek. W ocenie właściwego wyrównania cukrzycy ogromne znaczenie ma oznaczanie stężenia hemoglobiny glikowanej A1c (HbA1c). Jeżeli we krwi jest jej za dużo, oznacza to, że cukrzyca nie jest dobrze kontrolowana i w istotny sposób zwiększa się ryzyko powikłań.

Wieloletnie obserwacje potwierdziły, że u osób chorych na cukrzycę i palących papierosy poziom hemoglobiny glikowanej jest wyższy niż u chorych nieobciążonych nałogiem. Dowiedziono też, że za podwyższenie stężenia hemoglobiny glikowanej, nawet o 30 procent, odpowiada nikotyna zawarta w dymie tytoniowym.

Czy istnieje związek między paleniem papierosów a ryzykiem zachorowania na cukrzycę stopnia 2.?

Obserwacje uczonych ze Szwajcarii potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że istnieje związek między paleniem papierosów a ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Ryzyko to rośnie wraz z ilością wypalanych papierosów. Osoby palące są o 44 proc. bardziej zagrożone niż niepalące.

...


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF