Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

OD REDAKCJI


Karta diabetyka


Od stycznia funkcjonuje pakiet onkologiczny. Regulacje i akty prawne miały poprawić w Polsce opiekę onkologiczną. Czy poprawiły? Za wcześnie na oceny szybkiej ścieżki terapii onkologicznej. Zielona karta diagnostyki i leczenia funkcjonuje i tak jak przy wprowadzaniu pakietu onkologicznego, tak i teraz przez media przewija się fala krytyki ze strony części środowiska lekarskiego. Tymczasem wielu pacjentów skorzystała z tego dobra szybkiej diagnostyki.

Bliska mi osoba, bo matka mojej żony, mieszkająca w miasteczku na Dolnym Śląsku, pewnie długo by jeszcze czekała na leczenie szpitalne, gdyby nie pakiet onkologiczny. Bez protekcji została przyjęta do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, bo chciała być bliżej córek. W ciągu kilkunastu dni postawiono diagnozę, podjęto leczenie. A więc można, a więc to działa… Może nie idealnie, ale funkcjonuje ta szybka ścieżka.

Nie brakuje głosów, że również w diabetologii należałoby wprowadzić podobny pakiet. Karta chorego na cukrzycę miałaby usprawnić leczenie. Okazuje się, że u co drugiego pacjenta ze świeżo wykrytą cukrzycą typu 2. występują już powikłania: zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, uszkodzenia narządu wzroku (zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa), niewydolność nerek, zaburzenia w układzie nerwowym… Bywa, że podczas udaru mózgu czy zawału serca wykrywa się cukrzycę. Gdyby to schorzenie rozpoznano kilka lat wcześniej, może do martwicy mięśnia sercowego czy zaburzeń czynności mózgu w ogóle by nie doszło?

Lekarze najlepiej wiedzą jak wielkie znaczenie ma wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Tymczasem zdarza się, że wykrycie cukrzycy następuje po 10 i więcej latach od chwili zachorowania. A cukrzyca rozwija się powoli, czyniąc często spustoszenie w organach człowieka chorego.

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego, uważa, że karta chorego na cukrzycę umożliwiłaby usprawnić rozproszone obecnie leczenie diabetyków. Wydaje się na nich z budżetu ponad 7 miliardów zł rocznie, przy czym ogromna część tych środków trafia na leczenie powikłań cukrzycowych.

Za wprowadzeniem karty są diabetolodzy, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” Szymon Chrostowski. Ale to nie wystarczy. Tak jak nie wystarczy sama świadomość, że w diabetologii nie stosuje się powszechnie w praktyce uniwersalnych procedur postępowania i leczenia. Aby móc usprawnić terapię diabetyków, poprawić jakość i długość ich życia trzeba wprowadzić system. Tak jak próbuje się to robić w onkologii, gdzie akty prawne wprowadzają szybką diagnostykę i szybką terapię.


Andrzej Karnowski


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF