Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

PORADY PIELĘGNIARKI


Kłopoty z pęcherzem


Neuropatia wegetatywna pojawia się u 12 - 40% wszystkich chorych na cukrzycę, zarówno typu 1., jak i typu 2., jednak jawne objawy kliniczne dotyczą jedynie kilku procent.


Badania udowodniły, że u około 40% chorych z długotrwałą cukrzycą występuje uszkodzenie czynności autonomicznej pęcherza, wynikające z atonii pęcherza moczowego lub zaburzeń czynności zwieraczy.

Zaawansowana autonomiczna neuropatia z towarzyszącymi jej zmianami w układzie krążenia, przewodzie pokarmowym, zaburzeniami potliwości, potencji czy funkcji pęcherza moczowego z reguły przebiega z rozwiniętymi cechami nefropatii, retinopatii czy neuropatii somatycznej. Objawia się więc jako powikłanie cukrzycy (wtedy obrazy kliniczne tej neuropatii są widoczne i łatwo rozpoznawalne).

W początkowej fazie rozwoju neuropatii wegetatywnej występuje rzadkie oddawanie moczu w ciągu dnia, nie oddawanie moczu w nocy i zwiększenie objętości pierwszego, porannego moczu zaraz po przebudzeniu. Pacjent słabiej odczuwa wypełnienie pęcherza. Uszkodzenie unerwienia przywspółczulnego mięśnia wypierającego powoduje upośledzenie obkurczania pęcherza, niezupełne jego opróżnianie i stały wzrost ilości zalegającego moczu. Zastój moczu, sprzyjający rozwojowi bakterii, w konsekwencji prowadzi do procesów zapalnych, trudnych do leczenia.

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF