Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Niebezpieczne powikłania cukrzycy


Kontroluj poziom cukru we krwi


W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2 milionów ludzi. Zarówno w wymiarze ludzkim, jak i ekonomicznym choroba ta należy do najbardziej kosztownych i najbardziej obciążających całe społeczeństwo. Jest ona u osób dorosłych główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek i amputacji kończyn, także głównym czynnikiem ryzyka niedokrwiennej choroby serca i zawału serca, udaru mózgu oraz wad wrodzonych u noworodków – skraca średni oczekiwany okres życia przeciętnie o 10 – 15 lat.


Cukrzyca to choroba, która może wpływać na to, jak pracuje cały organizm. Jeśli chory nie stosuje się do zaleceń lekarza, jest źle prowadzony lub nie leczy się wcale musi się liczyć z poważnymi powikłaniami cukrzycy. Nie wszyscy chorzy doceniają rolę samokontroli. Nie zawsze posiadają dostateczną wiedzę na temat swojej choroby.

Wyróżniamy dwa typy powikłań cukrzycy: ostre i przewlekłe.

Do ostrych powikłań cukrzycy zalicza się kwasicę i śpiączkę ketonową, kwasicę mleczanową, hiper- i hipoglikemię. Z kolei do przewlekłych powikłań cukrzycy należą zmiany w naczyniach oraz nerwach, które prowadzą do ich uszkodzenia. Konsekwencją mogą być choroby sercowonaczyniowe, np. udaru mózgu lub zawału serca. Diabetycy, u których poziom cukru we krwi nie jest wyrównany, są zagrożeni także niewydolnością nerek, utratą wzroku, amputacją nogi czy problemami seksualnymi. Poza tym niewłaściwie leczona cukrzyca osłabia układ odpornościowy, co objawia się uciążliwymi, trudnymi do wyleczenia i często nawracającymi infekcjami.

Kwasica ketonowa

Zwykle jest konsekwencją nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy (ominięcie dawki insuliny, przyjęcie zbyt małej dawki leku, przerwanie leczenia, nierozpoznanie cukrzycy). Może wystąpić w każdym jej typie, jednak najczęściej stanowi zagrożenie dla życia chorych na cukrzycę typu 1.

Jej objawy to:

  • bóle brzucha,
  • nudności, wymioty,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu.

Charakterystyczny jest także zapach z ust, który przypomina woń zgniłych jabłek. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, dojdzie do śpiączki cukrzycowej.

Postępująca kwasica ketonowa doprowadza do zaburzenia równowagi elektrolitycznej w organizmie, maleje ilość rezerwy alkalicznej (zasadowej), prowadząc do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Kiedy kwasica nie jest leczona ciała ketonowe zaczynają działać toksycznie na mózg, dochodzi do zaburzeń świadomości, aż w końcu następuje utrata przytomności. Śmiertelność w trakcie takiej śpiączki wynosi 5-10 proc. przypadków.

Po zapadnięciu w śpiączkę należy jak najszybciej dostać się do szpitala, wymagana jest szybka i intensywna terapia. Regularnie monitorowanie poziomu ciał ketonowych w przypadku rozpoznanej cukrzycy zmniejsza ryzyko pojawienia się kwasicy i śpiączki ketonowej.

Kwasica mleczanowa

...


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF