Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

NAJWAŻNIEJSZY UMIAR


Korzystaj z uroków lata tak, by sobie nie zaszkodzić


Złota zasada mówi: we wszystkim potrzebny umiar. Choćby w jedzeniu czy spaniu, które są przecież niezbędne dla zdrowia, ale w nadmiarze szkodliwe. Podobnie jest z korzystaniem ze słońca.


Światło słoneczne stymuluje nasz układ odpornościowy oraz hormonalny, uczestniczy w produkcji prowitamin, głównie witaminy D3, niezbędnej do budowy układu kostnego i prawidłowego wchłaniania wapnia. Ma też bardzo korzystny wpływ na psychikę. Wiadomo, że bez słońca, w pochmurne, jesienno-zimowe dni, jesteśmy bardziej ospali, przygnębieni, skłonni do depresji.

Przestrzegaj reguł

Mając to na uwadze, powinniśmy wykorzystywać okres lata, wakacji i urlopów, do przebywania na słońcu - zabezpieczyć się przed tym, co złe, a zyskać to, co dobre, przestrzegając pewnych reguł i uwzględniając własną wrażliwość na słońce. Nadmierne „wystawianie się“ może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Oparzenia I i II stopnia (i trwałe blizny), zmarszczki, przebarwienia, nadmierne wysuszenie i w efekcie szybsze starzenie się skóry, a wreszcie możliwość wywiązania się czerniaka – groźnego raka skóry – to właśnie skutki niewłaściwego opalania.

Szkodliwe promienie

Warto wiedzieć, że wytwarzając opaleniznę (wywołuje ją melanina – barwnik powstający w skórze pod wpływem słońca), nasz organizm broni się przed ingerencją promieni słonecznych. Słońce emituje trzy rodzaje promieniowania:

UVA - fale ultrafioletowe najdłuższe. Ich szkodliwość nie jest natychmiastowa. Powodują wytwarzanie się wolnych rodników, stopniowo degradujących skórę. Przyspieszają zmarszczki i starzenie się skóry. Ale w odpowiedniej dawce działają leczniczo. Lampy UVA wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

...


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF