Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

SŁOŃCE LECZY I SZKODZI


Lato z cukrzycą


Wszystko w nadmiarze szkodzi. Słońce też. Lato to okres wymagający większej troski o przechowywanie insuliny. Osoby z cukrzycą w okresie urlopu nie mogą zapomnieć o swojej chorobie.


Wiadomo, że nadmierna ekspozycja ciała na promienie słoneczne sprzyja zachorowaniu na nowotwory skóry, przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ale jest też inna prawda: słońce ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Opalenie z umiarem…

– Cukrzyca nie stanowi absolutnie żadnego przeciwskazania do opalania – twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. med. Krzysztof Strojek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – pod warunkiem, że odwoływało do zdrowych zasad, takich, jakie obowiązują każdego, również osoby zupełnie zdrowe. Wiadomo, że wszystko w nadmiarze szkodzi.

Wraz z rozwojem cywilizacji ludzie odczuwają niedobór witaminy D3, zwłaszcza w niektórych częściach świata. To ona odpowiada za przyswajanie wapnia, za właściwą pracę naszych układów odpornościowych Niedostatek tej witaminy odpowiedzialny jest za złe samopoczucie, zwiększa ryzyko pojawienia się m.in. chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy, sklerozy, chorób nowotworowych, a nawet cukrzycy.

Obniżający się poziom witaminy D zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Jej niedobory hamują zaopatrzenie w insulinę, obniżają tolerancję glukozy. Potwierdziły to badania uczonych z National Public Health Institute w Helsinkach. Również brytyjscy naukowcy doszli do analogicznych wniosków – niewielki kontakt ze słońcem w dzieciństwie mógł prowadzić po upływie kilkunastu i więcej lat do cukrzycy typu 1.

… czyli zdrowe opalanie

Nie wolno zapominać, że kąpiele słoneczne trzeba sobie dawkować z umiarem, aby chronić ciało przed nadmierny promieniowaniem UV. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wszystkim, nie tylko chorym na cukrzycę:

  • niezbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godz. 10-14; lepiej nie opalać się ok. południa
  • robienie przerw w opalaniu się
  • noszenie ubrań z bawełny, nie eksponowanie całego ciała, ochronę przed słońcem: oczu, twarzy, szyi,

...


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF