Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

NAJLEPSZA WODA BIEŻĄCA I PODGRZANA


Leczenie wodą


Znany jest fakt picia w celach leczniczych wód z niektórych źródeł. Dopiero po wielu latach stosowania tej formy terapii, a następnie badań naukowych i obserwacji odkryto ich korzystne działanie na organizm człowieka. Z czasem powstały w tych miejscach uzdrowiska.


Stosowanie do celów leczniczych wód rzeki Jordan podniesione było do rangi obrzędu religijnego. Stwierdzono, że po kąpieli w jej wodach ustępowały schorzenia skórne. Dziś nikt w to nie wątpi, ale znamy prawdziwą tego przyczynę. Mianowicie: trzy źródła tej rzeki bogate są w związki siarki i magnezu.

W gorącym klimacie Azji Mniejszej jej ludność była nękana przez pasożyty i choroby skóry. Kąpiel w zwykłej wodzie łagodziła stany zapalne oraz usuwała pasożyty i bakterie chorobotwórcze. Istotnym czynnikiem leczącym choroby skóry były jednak związki siarki obecne w wodach Jordanu. Do dziś siarka stanowi ważny składnik maści, a wody Buska, Lądka czy Przerzeczyna Zdroju są lecznicze właśnie dzięki zawartej w nich siarce.

Kąpiele higieniczne

Kąpiele higieniczne lub mycie ciała są powszechnie znane i stosowane. Celem kąpieli higienicznych jest usunięcie zanieczyszczeń skóry pochodzących z naturalnych wydzielin, np. potu i łoju skórnego, a także ztuszczającego się zrogowaciałego naskórka. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia oddechowa skóry i poprawiają się warunki wymiany gazowej.

Kąpiel higieniczna usuwa także zanieczyszczenia zewnętrzne: kurz, pył, resztki organiczne i nieorganiczne. Kąpiel ma również znaczenie profilaktyczne, likwiduje bowiem bakterie, pasożyty i grzyby chorobotwórcze. Usuwając pył i związki chemiczne zapobiegamy tak bardzo rozpowszechnionym obecnie chorobom uczuleniowym.

Szampony

W celu uprzyjemnienia lub zwiększenia skuteczności kąpieli stosuje się dodatki kąpielowe. Należą do nich szyszki, olejki i gałki zawierające wyciągi z ziół lub igieł drzew szpilkowych. W ostatnich latach zyskały dużą popularność płyny pieniące o różnych zapachach.

...


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF