Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

OD REDAKCJI


Lepiej mało niż nic


Pod koniec marca powinniśmy poznać rozwiązania systemowe m.in. w sprawie likwidacji kolejek do lekarzy specjalistów. Likwidacji bez zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Wszyscy mamy przed oczami kolejki do rejestracji do okulisty, kardiologa czy diabetologa. Czy zatem postawione przez premiera ministrowi Arłukowiczowi zadanie jest realne? Tym bardziej że ponoć nikomu na świecie nie udało się w pełni zlikwidować kolejek do lekarzy.

Pełniący obowiązki prezesa NFZ Marcin Pakulski twierdzi, że ma pomysł na likwidację kolejek. Receptą na to ma być zwiększenie obowiązków lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. Teraz – mówiąc w uproszczeniu – wynagradza się ich od liczby zapisanych w poradniach pacjentów. Może więc lepiej płacić im zadaniowo, płacić za leczenie, a nie za wypisywanie skierowań. Zamiast się leczyć u specjalistów, taniej będzie to robić u lekarzy rodzinnych. Ale czy lepiej dla zdrowia?

Podobne pomysły lansuje Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, który doradza ministrowi zdrowia. Utworzenie poradni internistycznych i pediatrycznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mogłoby zmniejszyć czas oczekiwania na wizyty u lekarzy podspecjalności internistycznych. Trzeba też usprawnić pracę lekarzy w poradniach. Pracują one mało efektywnie, przestarzale. Nie potrzeba, zdaniem prezesa PFS, tak często odsyłać pacjenta do specjalisty.

„Należy zwiększać kompetencje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten team: pediatra plus internista zapewni możliwość kompleksowej opieki dla pacjentów. Nie zmuszamy pacjenta, żeby chodził do poradni specjalistycznej. O tym decyduje lekarz” – zapewniał na antenie RMF FM szef NFZ. Reformatorzy zdają się tu wpisywać w maksymę satyryka Stanisława Jerzego Leca, że „człowiek jest całością, chyba że bliźni postanowią inaczej”. Jakkolwiek by ona nie była przewrotna, „bliźni” postanowić mogą naprawdę inaczej.

„Przedstawimy państwu z ministrem zdrowia i naszymi współpracownikami duży projekt, harmonogram działań, które powinny wpłynąć wyraźnie i szybko na skrócenie kolejek” – mówił w grudniu Donald Tusk. Narodowy Fundusz Zdrowia bierze pod lupę kolejki. Powołano zespół, który ma przygotować rozwiązania, wprowadzenie których doprowadziłoby do skrócenia czasu oczekiwania do lekarzy i na zabiegi.

Jestem niedowiarkiem. Nie wierzę, że ten jeden z najczęściej zgłaszanych problemów przez pacjentów zostanie rozwiązany. Dobre jednak będzie i to, że podjęte zostaną takie próby, nawet z niewielkim skutkiem Małe rzeczy mogą cieszyć: lepiej mało niż nic.


Andrzej Karnowski


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF