Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Magnez chroni przed stresem


Profilaktycznie doustne preparaty magnezowe powinni przyjmować chorzy na cukrzycę, pacjenci z niedoborem potasu, chorzy na nadciśnienie, cierpiący na schorzenia układu pokarmowego i układu krążenia, osoby nerwowe i nadpobudliwe, w starszym wieku.


Jednym z niezbędnych i coraz bardziej docenianych mikroskładników mineralnych jest magnez. Ustrój dorosłego człowieka zawiera około 24 g tego pierwiastka. Jon magnezu ma istotne znaczenie dla uruchomienia przeszło 300 procesów enzymatycznych, decydujących o zdrowiu człowieka. Uczestniczy we wszystkich ważnych przemianach: węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Włączony do procesów obronnych organizmu przeciwdziała stresom, alergii, zapaleniom, szkodliwym wpływom promieniowania jonizującego, pobudza układ odpornościowy. Znajduje się prawie we wszystkich tkankach, bierze udział w fizjologii nie tylko układu nerwowego, mięśniowego, kostno-stawowego, ale także oddechowego, hormonalnego, moczowo-płciowego, pokarmowego, sercowo-naczyniowego i krwiotwórczego. W Polsce zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia normy dziennego spożycia magnezu przewidują:

  • młodzież męska i żeńska 13-20 lat - po 400 mg,
  • mężczyźni 21-64 lat – po 400 mg,
  • kobiety 21-59 lat – po 350 mg,
  • kobiety ciężarne (I połowa ciąży) i karmiące – po 450 mg,
  • mężczyźni powyżej 65 lat i kobiety po 60. roku życia - po 350 mg.

Dobowe zapotrzebowanie magnezu przyjmowanego wraz z pożywieniem powinno wynosić 120 mg/1000 kcal.

...


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF