Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

WIELKANOC


Malowane, pisane, kraszone


Pięknym polskim zwyczajem jest dzielenie się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania i składanie życzeń najbliższym osobom. Od niepamiętnych czasów jajko było symbolem nieprzeniknionej tajemnicy życia - powstającego na naszych oczach, wyłaniającego się z kruchej skorupki. Zdobienie wielkanocnych jajek to jakby ?magiczne zakodowanie? prośby o życie.


Malowano, pisano, kraszono jajka w geometryczne, roślinne i zwierzęce ornamenty. Jeszcze do niedawna praktykowano zakopywanie pisanek na polach, toczono je po zaoranej ziemi, dotykano nimi drzew i zwierząt.

Źródła archeologiczne wskazują, że „magia jajka“ ma tysiącletnią historię. Jajko było atrybutem egipskiego boga słońca Ptaha. Fińska Kalewala wywodzi powstanie wszechświata z sześciu złotych jaj, a w filozofii indyjskiej jajko jako brahman oznacza początek wszelkiego życia wyłaniającego się z nicości.

Jajka, szczególnie te świąteczne, obrzędowe były zdobione. W starożytnym Egipcie malowano na nich skarabeusza, umieszczano podobizny sławnych mężów. W Sudanie wypisywano cytaty z Koranu, zaś w Chinach malowano miniatury kwiatów wiśni i chryzantem. W Australii za świętość uchodzily misternie rzeźbione strusie jaja.

Polskie świąteczne jajka są najczęściej malowane, kraszone, skrobane, pisane i oklejane. Od wieków utrzymuje się tradycja zdobienia ich ornamentem przypominającym symetrie pól lub ornamentem roślinnym: „w jabłuszka“, „w dzwoneczki“, „w sosenki“, „w drabinki“. Rzadziej na świątecznych jajkach pojawiają się zwierzęta: zające, ryby, konie, ptaki.

Najstarszą wzmiankę o pisankach można znaleźć w Xlll-wiecznej kronice Wincentego Kadłubka, który pisał: „Polacy (..) bawili się z panami swemi jak z malowanemi jajkami“.

...


...pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF