Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

CO ZAGRAŻA ZDROWIU DZIECKA


Mama z cukrzycą


Około 1 proc. kobiet będących w okresie rozrodczym choruje na cukrzycę zanim zajdzie w ciążę, a u 5 proc. Cukrzyca rozwija się w czasie ciąży.


Jeszcze kilkanaście lat temu kobiety z tą chorobą miały niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Obecnie nie ma przeszkód, aby zostawały szczęśliwymi mamami zdrowych dzieci, pod warunkiem, że w okresie ciąży zadbają o swoje zdrowie oraz rozwijającego się płodu.

Przed zajściem w ciążę koniecznie skontroluj poziom cukru, zwłaszcza gdy jesteś w grupie ryzyka cukrzycy

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że mają podwyższony poziom cukru we krwi. Cukrzyca ciążowa ujawnia się wówczas, gdy kobieta spodziewa się potomka.

W grupie ryzyka znajdują się kobiety powyżej 30 roku życia, otyłe, te, które wcześniej urodziły dzieci ważące 4-5 kg i te, u których w rodzinach występowała już cukrzyca.

Wszystkie kobiety, które zamierzają zajść w ciążę powinny więc skontrolować poziom cukru we krwi. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość wad wrodzonych związanych z cukrzycą powstaje w pierwszych tygodniach ciąży. Jeżeli cukrzyca zostanie rozpoznana dopiero w III trymestrze ciąży, wzrasta ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka.

Jakie powikłania ciąży i wady wrodzone zagrażają dziecku w przypadku niewyrównanej glikemii u matki?

...


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF