Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

NAJMNIEJSZE MUZEUM W POLSCE


Marzenia wpisane w historię


Choroba nie musi bardzo utrudniać pracy. Marzenia spełniają się, także na wsi. Z cukrzycą można prowadzić muzeum. Może najmniejsze w Polsce, ale z prawdziwego zdarzenia.


Gałkowo Duże – wieś w powiecie wschodniołódzkim, w gminie Koluszki - i Gałkowo Małe. Potocznie obie zwane Gałkówkiem, od stacji kolejowej. Do niedawna jeszcze znany chyba tylko z otoczenia pięknych lasów i jako miejsce wypoczynku łodzian. Bogatej przeszłości historycznej wsi z czasów piastowskich nie znali nawet miejscowi. Kto tam wiedział, że w XVI wieku Gałków liczył 40 domów, zaś majątek Gałkówek - 23 domy, gdy zaś Widzew miał jedynie 5 domów, Stara Łódź - 9, Łódź z okolicznymi wioskami - 89 domów. Od 12 lat Gałkowo znane jest z tego, że ma muzeum. Pewnie najmniejsze w Polsce, ale muzeum.

Zaczęło się od wystawy

- Nasza wieś ma bardzo ciekawą historię, o której nie wszyscy wiedzieli – mówi bibliotekarka z dyplomem magistra inżyniera Małgorzata Pakuła. - Udało mi się spotkać na swojej drodze ludzi, którzy byli pasjonatami historii Gałkowa, którzy mobilizowali mnie, aby tym się też zainteresować. No i powstał taki zespół, któremu udało się stworzyć to o czym marzyliśmy. Dzięki pomocy dwóch moich kolegów w bibliotece zorganizowaliśmy wystawę „Gałków na starej fotografii”. Przyszło tyle ludzi ją oglądać, że stwierdziliśmy razem, że trzeba coś zrobić, aby móc na stałe pokazywać ślady historii naszej wsi. No i udało się.

Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym powstało we wrześniu 2003 roku. Ta społeczna, bez etatów placówka, gromadzi zbiory etnograficzne, historyczne, archiwalne o charakterze regionalnym, ale i narzędzia rolnicze, no i militaria. Wszystkich eksponatów ma ponad tysiąc. Organizuje wystawy, konkursy, imprezy kulturalne. Wydaje publikacje naukowe, popularno-naukowe i literackie. Kierownikiem jest mgr inż. Małgorzata Pakuła. Opiekunami muzeum są inż. Andrzej Potański i Dominik Trojak.

- Może to muzeum powinno się nazywać izbą regionalną - zastanawia się kierowniczka. - Ale koledzy mnie przegłosowali i nazwaliśmy placówkę muzeum, aby w przyszłości powstało coś dużego. Wszystkie eksponaty, które tu się znajdują są darami od mieszkańców: fotografie, dokumenty, stare mundury , mapy, stroje ludowe, mnóstwo militariów z I wojny światowej.Spełniamy te wszystkie funkcje,  które powinno spełniać profesjonalne muzeum. Nawet powstała praca magisterska na Uniwersytecie Łódzkim na ten temat; analizowano, czy nasza placówka spełnia rolę prawdziwego muzeum. Okazało się, że tak. Wydajemy publikacje, przyjeżdżają wycieczki, organizujemy różne konkursy.

Małe jest piękne

...


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF