Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Minister przejrzał na oczy


Minister zdrowia wycofał się z pomysłu, aby za operację usuwania zaćmy NFZ płacił jedynie za pacjentów z bardzo zaawansowana chorobą. Kwalifikacja do zabiegu ma się odbywać zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.


Na początku września br. Bartosz Arłukowicz zapowiedział skrócenie od nowego roku kolejek do operacyjnego leczenia zaćmy. Sposobem na to miała być zmiana kryteriów: tylko pacjent z zaawansowaną chorobą, bardzo złą ostrością widzenia miał być kwalifikowany na zabieg refundowany przez Fundusz. Chory w stadium mniej zaawansowanym miał płacić za operację, nie obciążać statystyk kolejkowych. Zdaniem okulistów, takie kryteria można uznać za skandaliczne. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w nieuprawniony sposób obniżał dostępność leczenia, co w przypadku osób starszych byłoby szczególnie dotkliwe. Dobrze więc, że szef resortu zdrowia przejrzał na oczy.

To prawda, że kolejki do operacji usunięcia zaćmy są długie. Ale też fakty wskazują na większość dostępność do tego typu zabiegów: siedem lat temu zoperowano 92 tys. pacjentów, a w roku minionym już około 200 tys. osób z zaćmą. W tym roku takich operacji nie powinno być mniej.

Oczywiście zapotrzebowanie na ten rodzaj leczenia rośnie. Wydłuża się średnia długość życia, wzrasta obciążenie dla oczu (telewizja, lektura książek i prasy, film, komputery) – zaćma stała się chorobą cywilizacyjną. Większość (2/3) operowanych to pacjenci w wieku 61-80 lat. Z danych ZUS wynika, że 17 tys. osób czynnych zawodowo z powodu tego schorzenia przebywało w roku 2013 średnio 22 dni na zwolnieniu lekarskim.

Okuliści w większości krajów stoją na stanowisku, że ostrość wzroku nie może być wyłącznym kryterium kwalifikacyjnym do zabiegu operacyjnego. Decyzję musi podejmować lekarz, po badaniach pacjenta, po konsultacji z nim, także po ocenie widzenia przez chorego.


(k-i)


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF