Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Mniej za leki doustne


Kolejny wykaz leków refundowanych obowiązujący od maja br. utrzymuje dla diabetyków takie same ceny na insuliny. Z listy zniknęły paski o nazwie Glick Sensor. 45 preparatów zawierających metforminę symbolicznie potaniało ? od jednego grosza do 88.


Nowością są paski do mierzenia poziomu cukru we krwi glukometrem  One Touch Select Plus.

Osoby z cukrzycą typu 1., z zaleceniem lekarza do wykonywania co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny w ciągu dnia albo korzystające z pompy insulinowej mają prawo do zakupu każdego opakowania takich pasków testowych w cenie 3,20 zł. Pozostali diabetycy mogą nabyć je w aptekach za 11,83 zł.

Zmniejszający stężenie glukozy we krwi Siofor 500, którego substancją czynną jest metformina, w opakowaniu za 120 tabletek kosztuje obecnie na ryczał 3,20 zł, czyli potaniał o 1 grosz (sic!). Ale już tabletki o przedłożonym działaniu Glucophage XR (1000 mg 60 tabl.) potaniały 0,88 gr.

Niestety, na listach leków refundowanych wciąż nieobecne są stosunkowo drogie leki inkretynowe, przeznaczone dla niektórych pacjentów z cukrzycą typu 2.


(k-i)


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF