Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

SPECJALIŚCI ZALECAJĄ


Monitorowanie glikemii


Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, monitorowanie glikemii jest integralną częścią leczenia cukrzycy. Diabetycy powinni dokonywać pomiarów poziomu cukru we krwi glukometrem oraz badać odsetek hemoglobiny glikowanej w laboratorium. Bieżąca kontrola glikemii oraz jej weryfikacja w badaniu HbA1c to składowe samokontroli, można powiedzieć jej najbardziej podstawowe elementy. Częstotliwość ich wykonywania zależy od wielu czynników – typu cukrzycy, wieku chorego, stopnia wyrównania metabolicznego oraz np. możliwości poznawczych pacjenta.

Zalecana przez PTD częstotliwość kontroli glíkemii obrazuje poniższa tabela:

W odniesieniu do badania hemoglobiny glikowanej PolskieTowarzystwo Diabetologiczne zaleca, by u pacjentów o stabilnym przebiegu choroby, którzy osiągają cele terapeutyczne była ona kontrolowana raz w roku. Natomiast osoby, które nie osiągają zakładanych celów terapeutycznych oraz u których modyfikowano zasady terapii powinny mieć oznaczaną hemoglobinę glikowaną raz na kwartał.

Samokontrola na miarę leczenia

Kontrola glikemii, czy też szerzej – samokontrola jest mocno skorelowana ze sposobem leczenia cukrzycy. Osoby przyjmujące insulinę w swojej samokontroli muszą skupić się na jej dawkowaniu oraz pomiarach glikemii. Pacjent, któremu do zapanowania nad cukrami wystarcza odpowiednia dieta, największą uwagę będzie przywiązywał do ilości i składu posiłków. Diabetyk z cukrzycą typu 2., którego głównym problemem jest nadmierna masa ciała, powinien swoją samokontrolę ukierunkować na aktywność fizyczną i dietę odchudzającą.

Zasady samokontroli diabetyka mogą zmieniać się w czasie. Najlepszym tego przykładem jest przygotowanie do ciąży i sama ciąża, która wymaga wyjątkowo skrupulatnego podejścia do leczenia cukrzycy, w tym do samokontroli. Podobnie samokontrola musi ulec zrnianie, jeśli pacjent leczony lekami doustnymi musi zacząć przyjmować insulinę.


Źródło: Biuletyn PSD


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF