Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 28 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Drugie śniadanie ucznia


Może być pyszne i zdrowe


Prawidłowy rozwój dzieci, ich sprawność intelektualna i fizyczna zależy od sposobu odżywiania. Każda mama, przygotowując posiłki w domu, może dopilnować, by były one zdrowe i dostarczały niezbędnych młodemu organizmowi składników. Gorzej, gdy dziecko o tym, co zje decyduje samo, fundując sobie drugie śniadanie w szkolnym sklepiku. O tym, jak powinna wyglądać zdrowa dieta dziecka w wieku szkolnym i co zrobić, by dziecku smakowała opowiada Ewa Kowalik, dietetyczka z poradni dietetycznej przy SGGW.


Jak namówić dziecko na zjedzenie na przerwie kanapki z białym serem, jeśli w sklepiku szkolnym za kilka złotych dostanie paczkę ulubionych chipsów?

Dziecko powinno być świadome tego, jakie jego organizmy ma potrzeby i co można osiągnąć zdrowo jedząc. Ta świadomość powinna być kształtowana od najmłodszych lat - w domu rodzinnym, w przedszkolu, a potem w szkole. Tylko gruntowna wiedza i zdrowe nawyki mogą spowodować, że dziecko spośród oferowanych w sklepach produktów wybierze te najzdrowsze.

Dlaczego właśnie te najmniej korzystne dla zdrowia produkty dzieci lubią najbardziej?

Do wysoko przetworzonej żywności producenci dodają ulepszacze smaku, które niestety w pewien sposób uzależniają. To dlatego dzieci często marzą o batoniku, który jadły niedawno albo o chrupiących chipsach, które kuszą kolorowymi opakowaniami. Zainteresowanie tymi produktami dodatkowo rośnie, dlatego, że mają one po prostu świetną reklamę, która bez trudu zapada w pamięć - producenci zdrowych, prostych produktów rzadko je reklamują.

Czy rzeczywiście drożdżówki, chipsy i słodycze sprzedawane w szkolnych sklepikach są aż tak szkodliwe? Dzieci nie jedzą przecież tylko tego. Nie stanie się chyba nic złego, jeśli dziecko od czasu do czasu zje batonika, czy paczkę chipsów?

...


...pełny artykuł jest na 28 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF