Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Nerki – przewlekła niewydolność


Nefropatia cukrzycowa jest bardzo poważnym, późnym powikłaniem zarówno cukrzycy typu 1., jak i 2. O późnym okresie nefropatii cukrzycowej mówi się wówczas, gdy u chorego na cukrzycę stopniowo narasta niewydolność nerek, czyli wzrasta stężenie kreatyniny, mocznika i innych wskaźników niewydolności nerek


Przebieg choroby w tym okresie jest nieodwracalny, postępujący i prowadzi do rozwoju terminalnej niewydolności nerek. Z badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców wynika, że od momentu rozpoznania cukrzycy typu 1. do czasu rozwoju terminalnej niewydolności nerek upływa średnio około 181,6 miesiąca, zaś u chorych na cukrzycę typu 2. - 150,4 miesiąca. Terminalna niewydolność nerek wymagająca leczenia nerkozastępczego, czyli wymagająca podłączania się co parę dni do dializatora, aparatury oczyszczającej krew z substancji toksycznych, rozwija się średnio w 4 lata od rozwoju niewydolności nerek. Po roku od wystąpienia jawnego białkomoczu niewydolność nerek (stężenie kreatyniny w surowicy krwi >1,4 mg/dl) rozwija się u około 5% chorych, po 2 latach u 20%, po 3 latach u 40%, po 4 latach u około 50% chorych, zaś po 5 latach u blisko 60% pacjentów. Szacuje się, że po 20 latach trwania cukrzycy typu 1. około 8% osób, zaś po 30 latach choroby u około 11% pacjentów konieczne będzie rozpoczęcie leczenia nerkozastępczego. Tempo zmniejszania się pracy kłębuszków nerkowych u chorych z cukrzycą typu 2. z jawnym białkomoczem wynosi około 1ml/min/miesiąc. Tempo zmniejszania się jest 2-krotnie większe u osób palących tytoń i u pacjentów z utrzymującym się ciśnieniem skurczowym powyżej 160 mmHg. 

Objawy kliniczne 

  • Postać utajona: zaburzenia zagęszczania moczu;
  • Postać wyrównana: zaburzenia gospodarki wodnej, sodowej, wapniowo-fosforanowej, stopniowy rozwój niedokrwistości;
  • Postać niewyrównana: spadek filtracji kłębuszkowej poniżej 25%, stopniowy rozwój objawów narządowych i wchodzenie w fazę mocznicy. 

Chory z przewlekłą niewydolnością nerek, przy odpowiednim postępowaniu, może żyć przez wiele lat. Pojawienie się natomiast objawów mocznicy, jeśli nie zastosuje się leczenia nerkozastępczego, jest sygnałem zbliżającej się śmierci pacjenta. 

Kolejne objawy mocznicy 

...


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF