Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Nefropatia cukrzycowa


Nerki przewlekła niewydolność


Nefropatia cukrzycowa jest bardzo poważnym, późnym powikłaniem zarówno cukrzycy typu 1., jak i 2. O późnym okresie nefropatii cukrzycowej mówi się wówczas, gdy u chorego na cukrzycę stopniowo narasta niewydolność nerek, czyli wzrasta stężenie kreatyniny, mocznika i innych wskaźników niewydolności nerek.


Przebieg choroby w tym okresie jest nieodwracalny, postępujący i prowadzi do rozwoju terminalnej niewydolności nerek. Z badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców wynika, że od momentu rozpoznania cukrzycy typu 1. do czasu rozwoju terminalnej niewydolności nerek upływa średnio około 181,6 miesiąca, zaś u chorych na cukrzycę typu 2. - 150,4 miesiąca. 

Terminalna niewydolność nerek 

wymagająca leczenia nerkozastępczego, czyli wymagająca podłączania się co parę dni do dializatora, aparatury oczyszczającej krew z substancji toksycznych, rozwija się średnio w 4 lata od rozwoju niewydolności nerek. Po roku od wystąpienia jawnego białkomoczu niewydolność nerek (stężenie kreatyniny w surowicy krwi >1,4 mg/dl) rozwija się u około 5% chorych, po 2 latach u 20%, po 3 latach u 40%, po 4 latach u około 50% chorych, zaś po 5 latach u blisko 60% pacjentów. Szacuje się, że po 20 latach trwania cukrzycy typu 1. około 8% osób, zaś po 30 latach choroby u około 11% pacjentów konieczne będzie rozpoczęcie leczenia nerkozastępczego.

Tempo zmniejszania się pracy kłębuszków nerkowych u chorych z cukrzycą typu 2. z jawnym białkomoczem wynosi około 1ml/min/miesiąc. Tempo zmniejszania się jest 2-krotnie większe u osób palących tytoń i u pacjentów z utrzymującym się ciśnieniem skurczowym powyżej 160 mmHg.

Objawy kliniczne

...


...pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF