Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

NEUROPATIA CUKRZYCOWA


Nerwy w potrzasku


Neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie układu nerwowego wynika ze zmian w małych naczyniach krwionośnych, zaopatrujących nerwy lub zaburzeń metabolicznych w tkance nerwowej.


Neuropatia cukrzycowa występuje zarówno w cukrzycy typu 1. jak i typu 2., dotyka około 30-45 proc. chorych. Częściej spotykana jest u mężczyzn.

Postaci neuropatii cukrzycowej

Uszkodzenie układu nerwowego w cukrzycy przybiera różne postaci. Może dochodzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego lub obwodowego układu nerwowego; uszkodzenie może dotyczyć pojedynczego nerwu – taki zespół nazywa się mononeuropatią, lub wielu nerwów – wówczas mówimy o polineuropatii.

W przebiegu niewyrównywalnej cukrzycy może dojść do uszkodzenia symetrycznych nerwów kończyn dolnych (polineuropatia). Występują wtedy następujące objawy: uczucie mrowienia i drętwienia stóp, zaburzenia czucia dotyku, bólu i temperatury, co niesie duże ryzyko skaleczenia, urazów, oparzeń oraz przeczulica skórna. Pacjenci skarżą się na przeszywajqce, kłujące i piekące bóle. Najczęściej dolegliwości występują w nocy i uniemożliwiają sen.

Mononeuropatia obejmuje uszkodzenie pojedynczego nerwu czaszkowego lub obwodowego. Początek jej zwykle jest nagły. Najczęściej zajęty jest nerw okoruchowy (z opadnięciem powieki, zezem rozbieżnym, bólem i upośledzeniem ruchomości gałki ocznej) i nerw odwodzący kończyny dolnej: nerw udowy, kulszowy, strzałkowy wspólny (z bólami, osłabieniem bądź zanikami mięśni).

...


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF