Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Neuropatia narządu słuchu


Niezwykle skomplikowany narząd słuchu także podlega neuropatii cukrzycowej. Jednak zważywszy na wielkie rezerwy słuchowe naszego ucha z jednej strony, z drugiej zaś na takie dolegliwości, jak np. szumy, gwizdy, piski i inne subiektywnie słyszalne fenomeny słuchowe, są przyczynami, które kierują pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu, a stąd do neurologa albo otolaryngologa, którzy nie przypuszczają i nawet nie biorą pod uwagę tego, że jedną z ważnych przyczyn istniejących dolegliwości może być cukrzyca.

Audiometryczne badanie słuchu wykazuje ubytek słuchu typu percepcyjnego, czyli odbiorczego i nie ma cech charakterystycznych, takich, jak np. ubytek słuchowy wskutek urazu akustycznego. Gdy się uwzględni, że większość pacjentów to ludzie dorośli, wówczas nawet po dokładnej analizie audiogramu z typowym odbiorczym ubytkiem słuchu w tonach wysokich, uspokajamy się sami i zapewniamy pacjenta, że są to początki presbyacusis, czyli głuchoty starczej.

...


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF