Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Nie ćwicz przed snem


Ćwiczenia fizyczne wykonywane bezpośrednio przed snem utrudniają zaśnięcie oraz pogarszają przebieg nocnego odpoczynku.


Aktywny relaks należy zakończyć na trzy do czterech godzin przed położeniem się do łóżka. Ćwiczenia fizyczne zwiększają wydzielanie przez mózg serotoniny -substancji chemicznej, która sprzyja poczuciu zadowolenia i tym samym wpływa na ograniczenie lub uniknięcie bezsenności. Dobroczynny wpływ na sen mają jednak wyłącznie ćwiczenia wykonywane regularnie w porach najlepszych dla organizmu, czyli popołudniem lub wczesnym wieczorem.

Dlaczego nie przed snem

Sporadyczna, intensywna gimnastyka wykonywana bezpośrednio przed snem może pogorszyć jego przebieg.

Pobudzający wpływ aktywnego relaksu dotyka przede wszystkim osoby cierpiące na bezsenność wywołaną stanem tzw. nadmiernego pobudzenia - zwiększonej fizjologicznej, nerwowej i hormonalnej aktywności organizmu.

Ćwiczenia fizyczne działają na nas na początku ekscytująco, a potem utrudniają odprężenie się. Intensywny ruch powoduje również wzrost temperatury ciała, która później może spadać do normalnego poziomu nawet przez 6 godzin. Dlatego, jak tłumaczą specjaliści od leczenia zaburzeń snu, nic nie ułatwi zaśnięcia tak, jak popołudniowa dawka ruchu, ale zakończona na kilka godzin przed udaniem się na spoczynek.

Ruch-ależ tak!

Regularne zażywanie ruchu polepsza nastrój i daje poczucie komfortu i dzięki temu wpływa korzystnie na sen. Ćwiczenia fizyczne stają się po pewnym czasie rutyną, która zastępuje używki, takie jak kawa, herbata czy papierosy. Aerobik lub basen dobrze wpływają na układ krwionośny i oddechowy, dzięki czemu wypoczynek jest spokojniejszy i bardziej stabilny. Regularna aktywność fizyczna to jedno z zaleceń recepty na zdrowy sen.


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF