Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

PORADY RATOWNIKA MEDYCZNEGO


Nie czekajmy bezczynnie na karetkę pogotowia


Rozmowa z Maciejem Solskim ratownikiem medycznym, instruktorem Centrum Ratownict a we Wrocławiu


Czy przeciętny Polak wie, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach?

Z punktu widzenia systemu ratownictwa tej wiedzy w społeczeństwie wciąż jest za mało, ale warto jednocześnie zaznaczyć, że zmienia się to na korzyść. Coraz więcej osób udziela pierwszej pomocy i pomaga poszkodowanym przed przyjazdem zespołów ratownictwa medycznego. Ważne, że problematyka ratownicza pojawia się w szkołach i na uczelniach jako element nauczania i edukacji. To napawa optymizmem na przyszłość.

Bardziej nie umiemy, czy boimy się działać?

I jedno, i drugie. Wiele osób obawia się przede wszystkim tego, że może komuś zaszkodzić. Zawsze podkreślamy jednak, że każde działanie podjęte w celu udzielenia pomocy człowiekowi, który znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, jest lepsze niż brak reakcji.

Kiedy najczęściej przydaje się umiejętność udzielania pierwszej pomocy?

Z pewnością w czołówce takich zdarzeń są wypadki drogowe, w wyniku których każdego roku śmierć ponosi 3,5 -4 tys. osób, a ok. 40 - 50 tys. zostaje rannych. Jednak równie dużo przypadków wymagających pierwszej pomocy odnotowujemy w szkołach, na ulicach, miejscach letniego wypoczynku czy zimą w górach.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej?

Zawsze należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Ustawodawca nie oczekuje, by osoba udzielająca pierwszej pomocy poświęciła swoje życie. Gdy warunek bezpieczeństwa jest spełniony, powinniśmy ocenić, co się stało na miejscu zdarzenia i sprawdzić, czy osoby ranne są przytomne. Postarajmy się również jak najszybciej nawiązać kontakt ze służbami ratowniczymi. Kolejnym krokiem jest ocena podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego. Gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, trzeba jak najszybciej przystąpić do przywracania funkcji życiowych - oddechu i krążenia.

Jak to zrobić?

...


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF