Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Ciężarna z cukrzycą


Nie ma przeszkód aby cieszyć się macierzyństwem


Jeszcze niedawno kobiety z cukrzycą miały niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Postęp nauki i techniki sprawił jednak, że obecnie nie ma przeszkód, aby cieszyły się macierzyństwem.


Warunkiem powodzenia jest otrzymanie odpowiedniej, wielowymiarowej pomocy lekarskiej, która na każdym etapie - począwszy od planowania, przez odpowiednie prowadzenie ciąży, a skończywszy na szczęśliwym rozwiązaniu - pomoże kobiecie chorej na cukrzycę uniknąć komplikacji.

Ciąża wysokiego ryzyka

Cukrzyca u kobiety planującej ciążę i ciężarnej wiąże się z podwyższonym ryzykiem ciążowym i okołoporodowym. Dla matki źle przygotowanej do ciąży i nieodpowiednio w czasie ciąży leczonej, rośnie ryzyko szybkiego postępu powikłań charakterystycznych dla cukrzycy, przede wszystkim dotyczących nerek (w skrajnych przypadkach matka wymagać może nawet zabiegów dializoterapii) i oczu (istotny wzrost ryzyka pogorszenia wzroku czy ślepoty). Powikłania te mogą mieć charakter nieodwracalny. Obecność przed ciążą pewnych, zaawansowanych powikłań cukrzycy, zwłaszcza dotyczących układu krążenia, jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę z uwagi na ryzyko zgonu matki. Dla dziecka źle prowadzona cukrzyca u matki oznaczać może większe ryzyko poronienia, wewnątrzmacicznej śmierci płodu, obecności wad wrodzonych (dotyczących układu nerwowego, krwionośnego, nerek), powikłań okołoporodowych (urazy, niski, grożący powikłaniami neurologicznymi poziom cukru), a także większego ryzyka rozwoju cukrzycy w przyszłości.

Współpraca diabetologa z położnikiem

...


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF