Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 28 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Tajemnicze Helicobacter pylori


Nieproszony gość


Do infekcji może dochodzić w wyniku kontaktu ze śliną zainfekowanej osoby np. picie ze wspólnych butelek, jedzenie ze wspólnego talerza lub poprzez jedzenie zanieczyszczonymi rękami. Kontakt z małą ilością śliny, jaki występuje na przykład przy pocałunku nie powoduje infekcji.


Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka i choroba wrzodowa żołądka. Obecnie wiadomo, że H. pylori odpowiada za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Jednakże u większości zakażonych osób choroba nie rozwija się. 

Zakażenie 

Występuje powszechnie na całym świecie, chociaż stwierdza się różnice w częstości infekcji w poszczególnych krajach. Średnia statystyczna zakażenia H. pylori wynosi około 60% populacji świata. W Polsce wykazano zakażenie u ludzi dorosłych w 84%, a u dzieci i młodzieży do 18. r.ż. - w 32%. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, najczęściej we wczesnym dzieciństwie przed osiągnięciem 10. roku życia i od tego czasu utrzymuje się przez całe życie, chociaż potwierdzono, że u części dzieci może dochodzić do samoistnego ustąpienia zakażenia. Często do infekcji może dochodzić w wyniku kontaktu ze śliną zainfekowanej osoby np. picie ze wspólnych butelek, jedzenie ze wspólnego talerza lub poprzez jedzenie zanieczyszczonymi rękami. Kontakt z małą ilością śliny, jaki występuje na przykład przy pocałunku nie powoduje infekcji. Zakażenie bakterią H. pylori może mieć wpływ na powstanie chorób poza przewodem pokarmowym u dzieci i młodzieży, np. idiopatyczną przewlekłą pokrzywkę, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate, sklerodermię, reumatoidalne zapalenie stawów, udar mózgu, migrenę, niskorosłość lub/i niedobór masy ciała, czy też niedokrwistości z niedoboru żelaza. 

Niedokrwistość z niedoboru żelaza może stanowić jedyny objaw zakażenia H. pylori lub towarzyszyć innym dolegliwościom przewodu pokarmowego lub chorobom z nim niezwiązanymi. 

Rozpoznanie

...


...pełny artykuł jest na 28 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF