Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


O cukrzycy przy święcie


Cukrzyca nie boli ale zabija. Najgroźniejsze są jej powikłania. O nich mówili w Warszawie podczas spotkania zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wybitni eksperci, którzy w sposób bardzo przystępny przedstawili zagadnienia związane ze skuteczną kontrolą cukrzycy w tym. M.in. z zakresu profilaktyki, diagnostyki, samokontroli, powikłań w cukrzycy typu 1. i 2. oraz leczenia i jego dostępności na polskim rynku.


Tym co w największym stopniu utrudnia skuteczne kontrolowanie epidemii cukrzycy jest brak wyraźnych objawów we wczesnym etapie rozwoju tej choroby. To prowadzi do sytuacji, że wiele osób z cukrzycą typu 2. przez długi czas nie jest świadoma, że choroba rozwija się w ich organizmie. W chwili diagnozy może okazać się, że wystąpiły już groźne powikłania. Przed cukrzycą można się w dużym stopniu ustrzec – podkreślali eksperci. – To dzięki zdrowemu stylowi życia, odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, ale wczesne wykrycie choroby jest możliwe jedynie przez okresowe badania kontrolne poziomu glukozy we krwi.

- Groźne powikłania cukrzycy to m.in. nefropatia - terminalna niewydolność nerek, stopa cukrzycowa - mogąca prowadzić do amputacji, powikłania sercowo naczyniowe oraz retinopatia - uszkadzająca narząd wzroku - przypomniał profesor Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Dlatego warto robić badania. Także te przesiewowe – po 45 roku życia regularnie należy oznaczać poziom glukozy we krwi. Szczególnie dotyczy to osób otyłych czy z nadciśnieniem.

- Szukajmy cukrzycy – zaapelował prof. M. Małecki. – Szukajmy aktywnie cukrzycy, pytajmy lekarzy, róbmy badania.

...


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF