Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

O cukrzycy w Internecie: Cukierek ratujący życie


Pierwsze symptomy hipoglikemii to m.in. chroniczne zmęczenie, senność, uczucie niepokoju, problemy z koncentracją. Do tej pory zalecano, by diabetyk w takim przypadku sięgał po tabletkę z glukozą lub coś zawierającego glukozę – np. cukierki czy słodki napój. Doprowadza to do ponownego podniesienia poziomu glukozy we krwi do bezpiecznego poziomu. Odradzane są za to słodycze zawierające tłuszcz (np. praliny, batony, czekolady), który spowalnia wchłanianie cukru.

Naukowcy porównali działanie różnego rodzaju słodyczy z działaniem tabletek z czystą glukozą. Przebadano pod tym kątem ponad 800 pacjentów z cukrzycą różnego typu i w czasie pojawiających się u nich epizodów hipoglikemii podawano im słodycze lub tabletki z glukozą.

Do szybkości działania tabletek z glukozą porównywano efektywność w podnoszeniu poziomu cukru popularnych cukierków, soku pomarańczowego, żelków, skrobi kukurydzianej, mleka. Stwierdzono podobną skuteczność przekąsek i tabletek z glukozą, ale zaobserwowano, że pacjenci, którzy przyjmowali słodkości, mieli o 11 proc. mniejszą szansę na polepszenie samopoczucia w przedziale od 10 do 15 minut po spożyciu przekąski.


Więcej: apteline.pl


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF