Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 26 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

O cukrzycy w Internecie


Skutki nieprzespanej nocy

Długość snu jest kwestią indywidualną. Jednym wystarczy 6, inni muszą spać aż 10 godzin, by wypocząć. Jednak nie tylko sama długość snu się liczy, ale również jego jakość, w tym czas trwania faz snu głębokiego i płytkiego. Zarywanie nocy, złe wysypianie się i nieregularność odpoczynku z pewnością odbiją się na zdrowiu, i to raczej prędzej niż później. Jak informują naukowcy z Centrum Medycznego Cedars-Sinai w Los Angeles (USA), już jedna bezsenna noc upośledza wrażliwość na insulinę w stopniu podobnym, co pół roku wysokotłuszczowej diety. Okazjonalne problemy ze snem negatywnie wpływają na samopoczucie, ale skutki zdrowotne są odwracalne, wystarczy przespać kolejną noc. Co innego, jeżeli problem z bezsennością jest długotrwały i nie ogranicza się wyłącznie do kilku zarwanych nocek. Brak snu zwiększa wydzielanie hormonów stresu i rujnuje metabolizm, spowalnia tempo przemiany materii i utrudnia zachowanie optymalnej wagi, a osoby, które regularnie nie dosypiają, mają podwyższone ryzyko śmierci z powodu chorób serca. (zdrowydiabetyk.pl)

Osteoporoza diabetyka

Większość wyników dotychczas przeprowadzonych badań wskazuje na zmniejszoną gęstość kości (wykazywaną w badaniu densytometrycznym) u chorych na cukrzycę typu 1 w stosunku do osób niecierpiących na tę chorobę. U chorych na cukrzycę typu 1 stwierdza się 7-12-krotnie większe ryzyko złamania osteoporotycznego kości! Nie wyjaśniono jeszcze w pełni wszystkich czynników odpowiedzialnych za to zjawisko. Uważa się, że jednym z powodów takiej kruchości kości jest bezwzględny brak insuliny i niedobór insulinopodobnego czynnika wzrostu, które odpowiadają za prawidłową mineralizację tkanki kostnej. U osób chorych na cukrzycę typu 1 obserwuje się zmniejszoną liczbę i aktywność osteoblastów - komórek odpowiedzialnych za tworzenie tkanki kostnej. (mp.pl)

Dieta przed ekranem

...


...pełny artykuł jest na 26 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF