Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

CUKRZYCA W KAŻDYM WIEKU


Od zamętu do równowagi


Rozmowa z Joanną Pietrusińską, specjalistą psychologii klinicznej


Jakie pierwsze reakcje emocjonalne pojawiają się u dziecka, które dowiedziało się, że ma cukrzycę typu 1.?

W pierwszym momencie zawsze jest szok, uczucie pustki, zagubienie, niezrozumienie tego, co się stało. Często pojawia się chęć ucieczki, oderwania się od tej sytuacji, pragnienie, by okazała się ona jedynie złym snem.

Dlaczego moment rozpoznania cukrzycy budzi tyle negatywnych emocji?

Dziecko praktycznie z dnia na dzień musi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji życiowej, zaburzającej jego dotychczasową wewnętrzną równowagę i rytm funkcjonowania. W związku z tym u dziecka i jego rodziców pojawiają się liczne obawy. Przede wszystkim są to obawy przed obciążeniami związanymi z chorobą, przed koniecznością przyswojenia sobie dużej ilości nieznanej wiedzy medycznej. Trudne do zaakceptowania jest przekonanie o nieodwracalności zaistniałej sytuacji. Przerażenie budzi przewlekły charakter cukrzycy i długotrwałe leczenie.

Czy możemy mówić tu o lęku przed odpowiedzialnością?

Tak. Zwłaszcza w tym pierwszym momencie człowiek może mieć poczucie, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom sytuacji, w której się znalazł. Natomiast w życiu jest tak, że wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Potrzeba czasu. Czasu, aby dziecko i rodzina opanowali to, co jest potrzebne do nowego funkcjonowania.

Czy istnieje zależność pomiędzy wiekiem dziecka a reakcją na diagnozę?

U bardzo małych dzieci świadomość tego, czym jest cukrzyca i co z sobą niesie, jest niewielka. Wszelkie przejawiane przez nie emocje są odbiciem emocji ich rodziców. Dlatego niezmiernie ważne jest, by panowali oni nad swym lękiem i nie zarażali nim dziecka. Poza tym zdrowa postawa rodziców wobec cukrzycy, ich konstruktywne przystosowanie się do niej sprawiają, że taka postawa staje się czymś naturalnym u malutkiego pacjenta.

...


...pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF