Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Ostre zapalenie trzustki


Pacjenci z ciężką postacią ostrego zapalenia trzustki nie mogą być leczeni w każdym szpitalu. Muszą trafić do tzw. ośrodków referencyjnych mających odpowiednie zaplecze endoskopowe, radiologiczne, anestezjologiczne i chirurgiczne.


Wszyscy lekarze są zgodni co do tego, że nie ma wyboru: czy leczyć zachowawczo, czy chirurgicznie. Trzeba leczyć dobrze, wybierając właściwe postępowanie.

Leczenie antybiotykami

Czy należy je wykorzystywać w przypadku ciężkich postaci zapalenia, jakiego typu antybiotyki można zalecać, kiedy i jak długo je stosować itp. Okazuje się bowiem, że zbyt długie stosowanie antybiotyków może mieć ujemne strony, np. powodować u pacjentów grzybice. Obecnie na świecie przyjmuje się, że w przypadku septycznej, ciężkiej postaci ostrego zapalenia nie można stosować antybiotyków dłużej niż czternaście dni. Dr Norman z Florydy, od kilku lat lansuje ideę tzw. okienka immunologicznego (okienka terapeutycznego), kiedy najskuteczniejsze jest stosowanie leków przeciwzapalnych, antybiotyków w przypadku pojawienia się infekcji. Według niego, dobre efekty osiąga się podając lek w okresie od 12 do 72 godzin od momentu początku choroby, ponieważ właśnie w tym czasie następuje lawinowe uwolnienie szkodliwych czynników prozapalnych (cytokin), powodujących katastrofę w ustroju.

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia trzustki?

...


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF