Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Otyłość - choroba z nałogu jedzenia


Z roku na rok przybywa osób z nadwagą. Wśród nich dużą grupę stanowią dzieci. W dużej mierze jest to skutek niewłaściwego odżywiania się, unikania aktywności ruchowej, spędzania wielu godzin przed telewizorem czy monitorem komputera


Ale nie tylko, sprawa otyłości jest bardziej złożona niż mogłoby się to nam wydawać. Nie od dziś wiadomo, że pewne cechy dziedziczymy. I chociaż tu nie ma jednoznacznej zgody wśród lekarzy to z pewnością można wymienić trzy geny, które odpowiedzialne są za naszą tuszę. Przede wszystkim gen powodujący zmniejszoną przemianę materii. Da się we znaki głównie tym, którzy cenią sobie dobre jedzenie ponad wszystko. Na efekt długo nie trzeba czekać. Organizm potrafi nadmiar kalorii odłożyć w postaci tłuszczu, magazynuje sporą ich część. Z tego, co człowiek zje, przeznacza na bieżące potrzeby (m.in. na utrzymywanie temperatury ciała, wzrost i podział komórek, pracę narządów wewnętrznych), zaś pozostałą część natychmiast umieszcza  w tkance tłuszczowej.

Ma w tym także swój udział gen termoregulacji. Decyduje on o ilości i szybkości oddawania ciepła przez organizm. Zachwianie naturalnych procesów powoduje odkładanie się tłuszczu i w konsekwencji rozwój komórek tłuszczowych. Jeśli jeszcze uaktywni się gen odpowiedzialny za przetwarzanie aktywności fizycznej to zagrożenie cukrzycą dla takiej osoby jest wyjątkowo wielkie. Wprawdzie u 3-18% populacji otyłość jest genetycznie uwarunkowana i leczenie  nie przynosi prawie żadnych efektów to w większości przypadków warto podjąć takie wyzwanie. W dużej mierze sukces zależy od ścisłej współpracy osoby chorej i lekarza specjalisty.

Symptomy otyłości

...


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF