Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

KRUCHE KOŚCI NIE DOKUCZAJĄ ...


...póki się nie złamią


Osteoporozę można podejrzewać, ale potwierdzić ją trzeba w pełnym badaniu densytometrycznym.


Procesu stopniowego zmniejszania się gęstości naszych kości możemy po prostu nie zauważyć aż do przypadkowego złamania z błahego powodu, np. upadku na równej drodze z własnej wysokości. Choroba nie ma specyficznych objawów.

Dopiero w późniejszym okresie, zarówno kobiety jak i mężczyźni odczuwają pobolewania w plecach, zaczynają się garbić, stają się jakby niżsi, wydłużają im się ręce i – przede wszystkim – dochodzi do łatwych złamań.

Do najczęstszych złamań typowych dla osteoporozy należą: złamanie kości promieniowej, końca bliższego kości udowej, trzonów kręgowych i żeber.

Chorobę określa się często cichą złodziejką, gdyż na początku kradnie kościom najcenniejsze składniki bardzo dyskretnie. Na zdjęciach rtg nie widać żadnych zmian, nie ma dolegliwości. Ból zazwyczaj pojawia się w momencie, gdy  kości utracą już ponad 30 proc. pierwotnej masy, gdy zdarzą się złamania. Bólom w plecach towarzyszą charakterystyczne zmiany sylwetki przy złamaniach  trzonów kręgów. W sylwetce pojawia się tzw. starczy garb, wzrost chorego może zmniejszyć się nawet o 20 cm.

Jak ją wykryć

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF