Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

O LOSIE CHOREGO DECYDUJE CZAS


Postaw szlaban dla udaru!


Udary mózgu są w Polsce trzecią przyczyną zgonów, a do udaru, podobnie jak do zawału serca, prowadzą przede wszystkim miażdżyca, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca.


W Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. W ciągu godziny udar przytrafia się więc siedmiu osobom, w tym u trzech kończy się śmiercią. Według danych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (sekcja chorób naczyniowych mózgu) udary są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów (po zawałach serca i chorobach nowotworowych). To główna przyczyna niepełnosprawności wśród osób dorosłych. Po udarze wiele osób nie wraca już do pełnej sprawności i przy wykonywaniu codziennych czynności musi korzystać z pomocy innej osoby.

Mimo postępów w leczeniu i rehabilitacji po udarach, generalnie nadal rokowania nie są zbyt pomyślne. Najlepiej więc starać się zapobiegać udarom. A możemy. Wiele zależy tu od nas samych: jaki prowadzimy tryb życia, jak się odżywiamy. Rady są tu identyczne jak w przypadku zapobiegania chorobom serca.

Dwa rodzaje udarów

Wyróżnia się dwa rodzaje udarów mózgu: niedokrwienne i krwotoczne. Pierwsze stanowią około 80 proc. wszystkich udarów, pozostałe 20 proc. to udary krwotoczne.

Udar niedokrwienny wywołany jest gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu i jego uszkodzeniem w następstwie niedotlenienia, braku dostaw glukozy i niemożności usuwania produktów przemiany materii (powstaje zawał mózgu). Do zamknięcia tętnicy wewnątrzmózgowej dochodzi w wyniku zatkania jej przez skrzeplinę pochodzącą z serca lub ze zwężonych przez proces miażdżycowy dużych tętnic domózgowych (szyjnych, kręgowych). Ponadto może dojść do powstania skrzepliny i zamknięcia zmienionej chorobowo tętnicy mózgowej.

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF