Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

DIABETOLOGIA DLA KAŻDEGO


Prof. Czupryniak o cukrzycy - Cukrzyca - więcej niż cukier


Szacuje się obecnie, że liczba chorych na cukrzycę w Polsce wynosi ok. 2,5 mln osób, lecz choroba jest rozpoznana jedynie u 60% chorych.


Oznacza to, że spośród 10 chorych sześć osób jest zdiagnozowanych i leczonych, ale cztery nie są świadome istnienia choroby przewlekłej. Wynika to z faktu, że cukrzyca u ogromnej większości chorych w okresie początkowym przebiega niemal całkowicie bezobjawowo i jej wykrycie jest często przypadkowe, ma miejsce np. w trakcie badań kontrolnych. Liczba zachorowań na cukrzycę wzrasta wraz z wiekiem, w grupie osób powyżej 60. roku życia nawet 20%, czyli co piąty człowiek ma cukrzycę. Ponad pół miliona osób w Polsce wymaga leczenia insuliną.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, czyli ? innymi słowy ? nieuleczalną. Raz rozpoznana nie zniknie i chociaż w jej przebiegu zmienić się może sposób leczenia (leczenie niefarmakologiczne na farmakologiczne, a w przypadku tego drugiego leczenie tabletkami na leczenie insuliną), to wpływa ona na całe życie chorego od momentu zachorowania po kres życia. Życia, które u chorego na cukrzycę jest krótsze o średnio o 10 lat w porównaniu do osób bez cukrzycy.

Cukrzyca ? dlaczego?

Tak duża liczba osób z cukrzycą (przede wszystkim z cukrzycą typu 2.) to wynik coraz częstszego występowania otyłości. Nagromadzenie w tkankach nadmiernej ilości tłuszczu ? a tym właśnie jest nadwaga i otyłość ? powoduje, że działanie insuliny ? jedynego hormonu i w ogóle jedynego sposobu, jaki organizm ssaków posiada, by spalać glukozę i obniżać jej stężenie we krwi ? jest znacznie osłabione. Jeżeli u danej osoby komórki trzustki odpowiadające za produkcję insuliny (tzw. komórki beta) nie są w stanie zareagować osłabione działanie tego hormonu zwiększeniem jego wydzielania, wówczas stężenie glukozy we krwi wzrasta i rozwija się cukrzyca. Jej najpoważniejszą konsekwencją jest uszkadzanie przez nadmiar glukozy krążący we krwi komórek wyściełających wnętrze wszystkich naczyń krwionośnych (tzw. komórek śródbłonka), a także komórek nerwowych tworzących nerwy obwodowe. Mechanizm uszkodzenia naczyń krwionośnych przez nadmiar glukozy obecny we krwi jest bardzo skomplikowany i trudno jest mu zapobiegać inaczej niż poprzez obniżenie stężenia glukozy w krwi wypełniającej naczynia. Dlatego chorzy nie mają innego wyjścia jak przyjmować leki zmniejszające poziom cukru we krwi codziennie, muszą też regularnie kontrolować to stężenie przy pomocy glukometrów. Szczególnie często (nawet 7-8 razy dziennie) muszą takie oznaczenia wykonywać chorzy leczeni insuliną.

...


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF